Niedziela, 26 maja 2024. Imieniny Eweliny, Jana, Pawła

Dziesięć medali MAL WOPR w Lidze Województwa w Pływaniu

2018-01-22 09:58:03 (ost. akt: 2018-01-22 10:11:29)

W miniony weekend pomorscy pływacy rozpoczęli rywalizację w Lidze Województwa Pomorskiego w Pływaniu edycja 2018. W tegorocznej odsłonie rywalizacji najlepszych pływaków naszego województwa nie mogło oczywiście zabraknąć zawodników MAL WOPR Malbork. Aż 34 malborskich pływaków walczyło o punkty nie tylko w klasyfikacji indywidualnej ale również drużynowej, a co najważniejsze, o nowe rekordy życiowe.

Zmagania rozpoczęli w piątek młodzicy czyli zawodnicy z roczników 2005-2006. Jedenastoosobowa ekipa MAL WOPR wywalczyła na pływalni w Gdańsku trzy pierwsze i trzy drugie miejsca. Dwa razy na pierwszym stopniu podium stawała niezawodna Paulina Cierpiałowska. Nasza mistrzyni nie dała żadnych szans rywalkom w obu konkurencjach w których startowała, czyli na 100m stylem motylkowym oraz 400m stylem dowolnym. Warto zanotować także nowy rekord życiowy Pauli na 400m kraulem. Jest to jedyna konkurencja, w której brakuje jej rekordu okręgu w konkurencjach stylu dowolnego, motylkowego oraz zmiennego w kategorii 13 lat. Czas 4:33,18s jest już tylko o niespełna sekundę słabszy od 33-letniego rekordu zawodniczki z Tczewa. A do jego pobicia nasza zawodniczka ma cały rok 2018. Paulina po pierwszej rundzie zajmuje oczywiście pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej w gronie 47 trzynastolatek. Fantastyczne, czwarte miejsce w gronie 62 zawodników, zajmuje po zawodach I rundy najlepszy młodzik, Jakub Grapentyn. Kuba spisał się w Gdańsku fenomenalnie, poprawiając swój rekord życiowy na 200m stylem grzbietowym o blisko 6s i z czasem 2:30,31s zajął pierwsze miejsce. Na duże brawa zasługuje też coraz lepiej spisujący się na zawodach, dwunastoletni Kamil Czarnota. Kamil z dwoma nowymi rekordami życiowymi w konkurencjach 200 grzbietem i 400 kraulem może po I rundzie zbierać gratulacje za 5 miejsce w „generalce” wśród 63 sklasyfikowanych dwunastolatków. Dziewiąta po pierwszej rundzie jest Liliana Spaczyńska, która z Gdańska wyjechała bogatsza o dwa nowe rekordy życiowe oraz drugie miejsce na dystansie 100m swojego ulubionego stylu klasycznego. Również w najbardziej lubianym przez siebie stylu doskonale spisała się Nadia Walentynowicz, która pokonując dystans 200m grzbietem w czasie 2:33,92s mogła zająć drugi stopień podium. Do medalowego dorobku MAL WOPR srebro w wyścigu sztafetowym dorzuciła niepowtarzalna sztafeta MAL WOPR w konkurencji 4x50m stylem zmiennym w składzie; Walentynowicz, Szpaczyńska, Cierpiałowska i Magda Mroczek. Nasze dziewczyny jako jedyne występując wyłącznie w żeńskim składzie (sztafety 12 i 13-latków startują bez względu na płeć), uległy tylko mieszanej drużynie z Gdańska. Dodatkowo Liliana, Paulina i Magda mogły cieszyć się z rekordów życiowych uzyskanych na sprinterskich dystansach w stylach odpowiednio; klasycznym, motylkowym i dowolnym. Na wyróżnienie po zawodach w Gdańsku zasługuje też Konrad Patoka, który wywalczył dwa rekordy życiowe i, co najważniejsze, pokazał przysłowiowy pazur i chęć walki. Wierzymy, że przy odpowiednim zaangażowaniu na treningach czeka go owocny sezon. Również dwa rekordy życiowe w zawodach I rundy zaliczyli; Piotr Szuryński i Wiktor Ołdziejewski, a po jednym; Aleksandra Ziemińska i Daria Gorjainow. Warto odnotować też doskonałe 5 miejsce drużynowo naszego klubu na 18 sklasyfikowanych ekip pomorskich młodzików.

W sobotę na słupkach startowych pływalni w Lęborku stanęli najmłodsi, zawodnicy 11 i 10-letni. Dla tych ostatnich był to debiut w Lidze stąd emocji nie brakowało. Ponad 300 pływaków z 16 klubów rywalizowało o wygrane i rekordy nie szczędząc swoich sił i zaangażowania. Najlepiej spośród najmłodszych adeptów pływania MAL WOPR spisał się dziesięcioletni Patryk Grapentyn. Nasz zawodnik z nowym rekordem życiowym na dystansie 50m stylem klasycznym wynoszącym 47,57s zajął trzeci stopień podium. Na tym samym dystansie ale w stylu dowolnym zajął miejsce ósme również zaliczając nową życiówkę. Warto dodać, że nasz zawodnik zajmuje po pierwszej rundzie doskonałą 5 lokatę na 73 sklasyfikowanych dziesięciolatków. Brąz Patryka nie był jedynym medalem MAL WOPR w kategorii dzieci. Także brąz zdobyła najmłodsza sztafeta MAL WOPR w kategorii dzieci w konkurencji 4x50 stylem zmiennym. Zespół w składzie; Dawid Patoka, Sławomir Szpaczyński, Patryk Grapentyn i Igor Marchlewski zajął trzecie miejsce, a do tego pierwsza trójka chłopaków zanotowała też nowy rekord życiowy na swoich zmianach. Nasi najmłodsi pływacy mieli za zadanie w Lęborku przede wszystkim nabierać doświadczenia oraz walczyć o nowe rekordy życiowe. A tych nie zabrakło. Trzy rekordy życiowe wywalczyli w Lęborku Patryk Grapentyn i Sławomir Szpaczyński, po dwa Dawid Patoka oraz Patryk Gross, zaś po jednym Agata Kupińska, Michalina Zielska, Anna Czerwińska, Aleksandra Krzyżanowska, Nikola Zborowska, Olaf Gwiazdowski, Cyprian Piróg, Igor Marchlewski i Antonii Rozalewicz. Nasi najmłodsi plasują się na 12 miejscu w klasyfikacji 16 ekip w kategorii dzieci.

Jako ostatni do rywalizacji o punkty ligowe stanęli juniorzy, startując w niedzielne przedpołudnie w Gdańsku. MAL WOPR reprezentowało w tej kategorii dziesięcioro pływaków z roczników 2002-2004. Najstarsi pływacy MAL WOPR, podobnie jak najmłodsi, wywieźli z I rundy dwa brązowe medale. Trzeci stopień podium wywalczyła szesnastoletnia Patrycja Górska w konkurencji 200m stylem grzbietowym. Do swojego dorobku Patrycja dorzuciła też rekord życiowy na sprinterskim dystansie 50m stylem dowolnym, który od niedzieli wynosi 33,09s. Po pierwszej rundzie Patrycja zajmuje najlepsze miejsce w klasyfikacji generalnej spośród zawodniczek MAL WOPR. Nasza zawodniczka jest w niej na siódmym miejscu. Ostatni brąz w dorobku naszego klubu zawisł na szyi Macieja Kowalskiego w konkurencji 100m stylem motylkowym. Juniorzy MAL WOPR startowali w bardzo silnej stawce pomorskich pływaków. Pomimo dużej konkurencji zaznaczyli swoją obecność na pływackiej arenie naszego województwa. Najważniejsze w pracy pływaka są uzyskiwane rekordy życiowe, świadczą one bowiem o progresie w pracy. Dwa rekordy życiowe zanotowała w Gdańsku Anna Włodarczyk, a po jednym Alicja Lewandowska, Weronika Marchlewska, Mikołaj Szraga, Cezary Gwiazdowski i Nikodem Hermanowicz. Ten ostatni zajął także bardzo dobre, 6 miejsce na dystansie 50m stylem dowolnym. Uplasował się też na najlepszym, 15 miejscu w klasyfikacji mężczyzn naszego klubu w zestawieniu 47 pomorskich pływaków. Po pierwszej rundzie Ligi juniorzy MAL WOPR zajmują bardzo dobre 7 miejsce na 18 sklasyfikowanych klubów.

MAL WOPR Malbork