Wtorek, 27 lutego 2024. Imieniny Gagrieli, Liwii, Leonarda

Spektakl muzyczno-teatralno-filmowy - "Niech stanie się człowiek"

2018-01-04 10:58:46 (ost. akt: 2018-01-04 11:59:50)

Zespół Inkwizycja, z legendą krakowskiego podziemia Dariuszem"Expert" Eckert na czele, oraz znakomity Teatr 3.5 wystąpią w Malborku 21 stycznia w jedynym,niewiarygodnym i eksperymentalnym spektaklu łącząc dźwięk,ruch i obraz którego antywojenny przekaz w sposób jednoznaczny ukaże człowieka jako wartość nadrzędną ukazując jednocześnie konsekwencje podziałów,uprzedzeń i ignorancji .Podczas spektaklu wyświetlany będzie film dokumentalny,nakręcony przez syryjski zespół rockowy podczas ucieczki z Aleppo.Tego jeszcze nie było.. Kiedy rozum śpi, rodzą się demony prawdziwe.

http://m.82-200.pl/2018/01/orig/niech-stanie-sie-czlowiek-2234.jpg
Dariusz " Expert" Eckert - muzyk,pisarz ,poeta,murarz-tynkarz,wokalista takich zespołów jak Inkwizycja,Ustawa O Młodzieży, .Autor m.in. znakomitej książki -"Kamienica",zbioru opowiadań " Krótkie Historie",bajki dla dzieci" Król Pafnucy",tomika poezji " Mój Anioł". Charyzmatyczny,nieugłaskany...

INKWIZYCJA-Kapela powstała w zamierzchłych czasach, kiedy to chowając się przed dinozaurami wbiegli do jednej jaskini Żółw i Ex Pert. Było to 1 kwietnia 1989 roku. Po chwili doszedł Marek. Było jeszcze kilka istotnych osób jak Świniak, Klaus, Cichy Bogdan, Beżowy, Kurczak, Jasiek Herman, Tomek Szwed, Hubert Wójcicki i Łukasz „Bunio” Fiedorek. Każdy coś wniósł, pomógł i popychał z nami ten wózek.

Nie chce mi się kolejny raz opisywać tych samych zdarzeń… Mógłbym w sumie wymyślać alternatywne początki i historię… Bo owszem, ważna jest historia, ale najlepsze i najważniejsze dopiero przed nami!....Ex Pert
....dla bardziej dociekliwych-
http://pl.wikipedia.org/wiki/Inkwizycja_%28zespół_muzyczny%29 :)

TEATR 3.5- powstał w lutym 2012 roku w Sztumie (woj. Pomorskie) z inicjatywy Marka Kurkiewicza (w latach 2001-2012 aktora gdańskiego Teatru Snów).

Początkowo składający się z 4 osób (Katarzyna Sołtys, Justyna Gregorkiewicz, Kacper Pisarski, Marek Kurkiewicz) zespół teatru pracował w miejscowym Centrum Kultury. Tam powstały pierwsze uliczne przedstawienia teatru m in. „Przeniesienia” , „Święto Wody” oraz „Małe Oczy” (spektakl w przestrzeni zamkniętej) . Po przeszło roku działalności w Sztumie, teatr stopniowo przenosił swoją siedzibę do pobliskiego Dzierzgonia , działając w partnerstwie z Dzierzgońskim Ośrodkiem Kultury, w którym miał swoją pracownię i zaplecze techniczne. W Dzierzgoniu , zespół szybko rozszerzył swoją działalność o obszar animacji społecznej.

Oprócz aktywności stricte teatralnej, animatorzy i aktorzy Teatru 3.5 coraz częściej zaglądali w dzierzgońskie podwórka i wędrowali do okolicznych wsi, prowadząc wiele inicjatyw kulturalnych wśród, których możnaby wymienić m. in. akcje:

„Budzik” ( lato 2012) – inicjatywa obejmująca 12 wsi w gminie Dzierzgoń, polegała na porannym odwiedzaniu wybranych miejscowości i zagospodarowaniu czasu wolnego dzieci i młodzieży wokół zabaw kreatywnych, teatru, sztuki chodzenia na szczudłach i tworzenia bez kosztowych zabawek z materiałów wtórnych.

„Latający Dom Kultury” ( wakacje letnie 2013) – Latający Dom Kultury odwiedzał wybrane świetlice wiejskie i dzierzgońskie podwórka, oferując wspólne z dziećmi i młodzieżą spędzanie czasu. W tym czasie dzieci uczyły się tworzenia alternatywnych gier i zabawek, odtwarzano stare zapomniane gry zespołowe nie wymagające zakupów, teatr grał swoje spektakle dla wiejskiej publiczności.

„Teatr ludzi budzi” – akcja wakacyjna ( 2014) – Teatr 3.5 zaglądał kolejno do wszystkich wsi w gminie Dzierzgoń, proponując warsztaty teatralne, zajęcia ruchowe i zabawy na świeżym powietrzu. Uczestnicy akcji wspólnie z animatorami i aktorami teatru, budowali formy przestrzenne ze znalezionych w okolicy materiałów. Dzieci i rodzice uczyli się jak budować ciekawe zabawki do użytku na świeżym powietrzu.

„Kulturalni partyzanci” – (zima 2015) – Nocne „wirusowanie” przestrzeni miejskiej w Dzierzgoniu słowami poetów. Efektem czego mieszkańcy miasta mogli idąc do sklepu, czy stojąc na przystanku obcować z poezją.

Działalność teatralna zespołu w okresie 2012-2016 to premiery spektakli ulicznych i plenerowych takich jak : Imaginarium, Święto Wody, Inżynieria Marzeń , Międzyczas , Tato – Patrz! , Sztetl-Welt . Wymienione przedstawienia Teatr 3.5 pokazywał tak w Polsce jak i za granicą (Rosja, Niemcy, Białoruś)

Teatr 3.5 nie stroni również od aktywości w bardziej tradycyjnej (zamkniętej) przestrzeni. Znakiem tego była premiera spektaklu „Śnienia” (marzec 2016)

Latem 2015 roku Teatr 3.5 to już 7 osób stałego zespołu ( Justyna Gregorkiewicz, Dominika Grenda, Marek Kurkiewicz, Anna Szewczun, Karol Talkowski, Barbara Zawadzka) i kilkunastu wolontariuszy pracujących na jego rzecz . Tego samego lata w niegdysiejszej dzierzgońskiej wytwórni bezpieczników, zespół teatru powołał do życia „Wytwórnię Kultury BO-TAK” . To miejsce nie tylko obecnej siedziby i sceny teatru, ale i niezależny, alternatywny ośrodek życia kulturalnego Dzierzgonia i okolicy. Wspólną pracą aktorów, wolontariuszy i mieszkańców Dzierzgonia nad remontem i adaptacją pomieszczeń, powstała przestrzeń dla rozwoju inicjatyw kulturalnych, artystycznych i społecznych.

Wytwórnia BO-TAK oficjalnie otwarta została 2 października 2015. W jej pomieszczeniach można odnaleźć „Myśli Wytwórnię” – czytelnię i miejsce spotkań i dyskusji, niewielkie kino, scenę i pracownię Teatru 3.5, oraz świetlicę dla dzieci i młodzieży. Wytwórnia Kultury to w zasadzie kolektyw pracujący i planujący wspólnie każde działanie. Od powstania „BO-TAKu” odbywa się, w tej zupełnie nowej przestrzeni wiele wydarzeń. Koncerty, wystawy, spektakle, spotkania, promocje książek. W zasadzie nie ma dnia ani tygodnia, bez wydarzeń tworzonych przez kolektyw Wytwórni Kultury. Spora część kolektywu mieszka w jednym budynku stanowiąc nie tyle komunę co dobrze przemyślaną wspólnotę tak lokatorską jak i inicjatywną…

Obecnie zespół Teatru 3.5 tworzą:

Domela Grenda, Anna Szewczun, Agafia Wieliczko, Justyna Gregorkiewicz, Barbara Zawacka, Marek Kurkiewicz i Dawid Pawella, Agnieszka Kruk

„...Wojen już nie ma,a jeśli są to daleko...”