Sobota, 24 lutego 2024. Imieniny Boguty, Bogusza, Macieja

Rok z Almą - wolontariuszka z Hiszpanii w SOSW

2018-01-04 08:53:31 (ost. akt: 2018-01-04 09:04:43)

W grudniu nauczyciele i wychowankowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Malborku pożegnali Almę - wolontariuszkę z Hiszpanii, która przebywała w ośrodku przez ostatnie kilkanaście miesięcy. Poniżej relacja SOSW:

Coś się kończy i coś zaczyna …
„Wszystko ma swój czas,
i jest wyznaczona godzina
na wszystkie sprawy pod niebem.
Czas płaczu i czas śmiechu,
czas zawodzenia i czas pląsów
czas milczenia i czas mówienia
czas dzień dobry i czas do widzenia.
Jest jeszcze czas spotkań i pożegnań”


Tymi właśnie słowami w grudniu pożegnaliśmy się z powracającą do domu, a przebywającą w naszym Ośrodku od roku wolontariuszką z Hiszpanii – Almudeną Martinez. Na uroczystym apelu Dyrektor SOSW – pani Małgorzata Bychawska podziękowała Almu (bo tak nazywaliśmy Almudenę , na co dzień) za trud, serce i ogromne zaangażowanie w codzienną pracę, życząc sukcesów i pomyślności w życiu osobistym. Po części oficjalnej pożegnalnego apelu, w ramach podziękowania, wychowankowie placówki przygotowali dla Almudeny część artystyczną, która dostarczyła wszystkim niezapomnianych wrażeń i emocji. Podczas uroczystości był czas na śmiech i łzy wzruszenia.

Pani Almudena Martinez Alfaro odbywała staż w ramach Wolontariatu Europejskiego ( European Volontary Service) w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Malborku przy ulicy Jagiellońskiej 79/82 w okresie od 15 stycznia 2017 do 15 grudnia 2017 roku. Jej zadaniem było między innymi: udział w pracach na rzecz Ośrodka, wspieranie pracy ucznia na zajęciach lekcyjnych i pozalekcyjnych, przygotowywanie pomocy do zajęć we współpracy z nauczycielami (drukowanie, kserowanie, wykonywanie szablonów i dekoracji), pomoc w tworzeniu animacji językowych, przybliżanie uczniom kultury swojego kraju, wzbudzanie zainteresowania innymi kulturami, pomoc w organizowaniu czasu wolnego podopiecznych. I właśnie w ramach tych ostatnich zadań w internacie Almudena przybliżyła wychowankom SOSW kulturę, obyczaje i historię swojego kraju. Wspólnie z nimi przygotowała znaną hiszpańską potrawę – gospacho. Oni również ze swojej strony mieli dla niej niespodzianki, m.in. przedstawienie, taniec flamenco, „La tomatina” – bitwa na pomidory. Impreza przebiegła w miłej i serdecznej atmosferze.

Dnia 8 grudnia w Kwidzynie, Almudena wraz ze swoim koordynatorem - panią Katarzyną Chrobak, wzięła udział w spotkaniu pod nazwą „Dzień Wolontariusza i Wolontariuszki”. Celem tego spotkania było podziękowanie najbardziej aktywnym wolontariuszom, wyróżnienie koordynatorów i organizacji pozarządowych, które na co dzień dbają o rozwój wolontariatu. Podczas wizyty w Kwidzynie, pojawiła się również okazja do zaprezentowania kolażu ze zdjęciami realizowanych przez Almudenę działań wolontariackich na terenie naszego Ośrodka. Zwieńczeniem spotkania było wspólne tworzenie wolontariackich świątecznych pierniczków.

Dziękujemy Almu raz jeszcze za dobre słowo i serdeczny uśmiech. Nie mówimy żegnaj, lecz do zobaczenia!!!

Wdzięczni pracownicy i uczniowie SOSW w Malborku