Sobota, 13 lipca 2024. Imieniny Danieli, Irwina, Małgorzaty

„Noc generała” – przedstawienie z okazji 36 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w SP 2

2017-12-27 11:30:06 (ost. akt: 2017-12-27 11:44:21)

14 grudnia br. - dzień po oficjalnej rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce, uczniowie 2 i 3 klas gimnazjum zorganizowali w swojej szkole przedstawienie przypominające o tej ważnej dacie w historii naszego kraju. Scena wyglądała jak rodem z PRL - wszędzie styropian, koce i posłania, termosy z herbatą, antykomunistyczne hasła. W scenografii zagościła nawet legendarna pralka "Frania", krótko mówiąc Polska Ludowa jak się patrzy!

Oprócz samego wyglądu uczniów, nie ominęły ich także inne sprawy związane z rocznicą. Uczestnicy przedstawienia, jak na robotników i stoczniowców przystało, nie tylko wygłaszali hasła wolnościowe na prawo i lewo, ale także recytowali wiersze oraz przybliżali swoim kolegom i koleżankom codzienność tamtych czasów (m.in. poprzez spałowanie jednego z uczniów przez zomowca).

Uczniowie obejrzeli wspólnie część występu kabaretu "Tey" oraz usłyszeli recytację wiersza Czesława Miłosza, w którym ukryty został jego prawdziwy patriotyczny i antykomunistyczny sens! Oprócz satyr i kabaretów młodzież zobaczyła także nagranie z wizyty papieża Jana Pawła II w Polsce.

Wszystkie części przedstawienia zostały sprawnie poprzeplatane patriotycznymi piosenkami popularnymi (oraz zakazanymi) w tamtych czasach. Pod koniec uczniowie zapalili świece pod własnoręcznie wykonanym krzyżem z napisem " Ofiarom Stanu Wojennego" oraz zaśpiewali pieśń "Żeby Polska była Polską". Była to chwila zadumy i refleksji.

Każdy oglądający chociaż trochę mógł poczuć realia tamtych czasów oraz zastanowić się nad tym, czy sam także zrobiłby tyle dla ojczyzny, co tamci ludzie? Przedstawienie dało sporo do myślenia. Każdy mógł zrozumieć, co oznacza być prawdziwym patriotą.

Autor: Patryk Mroziński