środa, 22 maja 2024. Imieniny Emila, Neleny, Romy

Wspieranie czytelnictwa w Szkole Podstawowej nr 1

2017-12-21 14:19:19 (ost. akt: 2017-12-21 14:23:02)

W maju tego roku Szkoła Podstawowa nr 1 w Malborku przystąpiła do realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. W jego ramach otrzymała wsparcie finansowe w wysokości 15 tys. złotych na zakup nowości wydawniczych do biblioteki szkolnej.

NPRCz to program rządowy, który zakłada rozwijanie zainteresowań uczniów przez promowanie i wspieranie rozwoju czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, w tym zakup nowości wydawniczych. Dzięki staraniom nauczycieli biblioteki do biblioteki SP 1 dotarły już książki zakupione z tego funduszu. Część z nich została już opracowana i wypożyczona. Pozostałe są sukcesywnie opracowywane i wkrótce także trafią do rąk czytelników.

Przystąpienie do programu wiązało się z obowiązkiem podjęcia wielu różnorodnych działań promujących i wspierających rozwój czytelnictwa wśród młodzieży. Realizowanie zadań związanych z NPRCz trwało w SP 1 od maja do końca grudnia tego roku.

W ostatnim czasie z inicjatywy nauczycieli biblioteki tej szkoły zostało zorganizowane spotkanie autorskie z panem Markiem Stokowskim - pisarzem, poetą, autorem humoresek poetyckich, książek popularnonaukowych i edukacyjnych poświęconych zakonowi krzyżackiemu i jego zamkom, wieloletnim pracownikiem Muzeum Zamkowego w Malborku. Uczestnicy spotkania najpierw zapoznali się z dorobkiem pisarskim autora, a następnie uczestniczyli w twórczych warsztatach rozwijających wyobraźnię i kreatywność uczniów.

W grudniu uczniowie SP 1 zaprezentowali efekty zrealizowanego projektu edukacyjnego pod hasłem „Książki i my”. Na szkolnej wystawie zostały wyeksponowane uczniowskie projekty okładek do książek, które znajdują się w zasobach biblioteki szkolnej. Natomiast młodsi uczniowie wykonali prace plastyczne inspirowane ulubionymi baśniami i legendami.

W ostatnich dniach odbyły się literackie quizy dla uczniów klasy VII oraz II i III klas gimnazjalnych, a także gry i zabawy edukacyjne dla młodszych czytelników z klas I i IV. Dzieci i młodzież miały okazję wykazać się znajomością książek, ich autorów i dziejów książki na przestrzeni wieków.

W realizację NPRCz zaangażowało się wielu uczniów i nauczycieli SP nr 1, którzy swym udziałem wsparli pracę nauczycieli biblioteki. Czytelnicy chętnie uczestniczyli we wszystkich tych przedsięwzięciach, a co najważniejsze przyniosły one pozytywne rezultaty: zachęciły do sięgania po książki, pokazały, że warto czytać, a biblioteka jest miejscem, gdzie można ciekawie spędzić czas.

informacja i zdjęcia: Szkoła Podstawowa nr 1 w Malborku