Poniedziałek, 22 lipca 2024. Imieniny Magdaleny, Mileny, Wawrzyńca

XVII Otwarte Mistrzostwa Malborka w Ratownictwie Wodnym

2017-12-20 14:42:09 (ost. akt: 2017-12-20 14:43:59)

Młodzi, sprawni i zawsze gotowi do niesienia pomocy. Ratownicy Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Najlepsi z najlepszych mieli możliwość weryfikacji swoich umiejętności na XVII Otwartych Mistrzostwach Malborka w Ratownictwie Wodnym, które odbyły się 10 grudnia br. na malborskiej pływalni.

Zawody rozpoczęły się najbardziej wymagającą konkurencją- pływaniem 200m z przeszkodą. Przeszkodę stanowił pas o szerokości 2m, który należało pokonać pod wodą na każdej długości pływalni. To niezwykle trudna konkurencja wymagająca dużej wytrzymałości i wydolności organizmu. Klasą dla siebie w tej konkurencji wśród mężczyzn okazał się Damian Górski. Czas, który uzyskał (2:31,25) był o 8s lepszy od wyniku kolejnego zawodnika młodego, bo zaledwie 12 letniego Jakuba Grapentyna. Wśród kobiet najlepsza w tej konkurencji była znana malborska triathlonista Małgorzata Wąsik, która o 2s wyprzedziła swoją siostrę Magdalenę Szczerbińską. Drugą konkurencją było holowanie fantoma. Fantom, który po nabraniu wody waży tyle ile dorosły człowiek, zweryfikował umiejętności naszych zawodników. Pierwszego miejsca w tej konkurencji wśród kobiet nie oddała Małgorzata Wąsik, a wśród mężczyzn najlepszy okazał się Cezary Gwiazdowski. Miejsca drugie natomiast przypadły w udziale Damianowi Górskiemu, a w kategorii kobiet ponownie Magdalenie Szczerbińskiej. W następnej konkurencji po raz kolejny triumfował Damian Górski. Kombinację 25m pod wodą oraz 25m kraul ratowniczy pokonał najszybciej i tylko wyjątkowy pech w ostatniej konkurencji mógłby pozbawić Damiana wygranej w klasyfikacji generalnej. Tymczasem w kategorii pań, w tej kombinacji zatriumfowała Julia Sobczyńska. Tuż za nią uplasowała się Małgorzata Wąsik, która w ten sposób umocniła się na prowadzeniu w klasyfikacji generalnej. Przed ostatnią konkurencją jaką był rzut rzutką rękawową, różnice punktowe nie były jednak znaczące stąd ostateczne rozstrzygnięcia kolejnych miejsc na podium mogły więc okazać się bardzo ciekawe. Ostatnia konkurencja przysporzyła kibicom, ale i samym zawodnikom wielu emocji. W tej konkurencji rzutkę najdalej bo aż na 13,6m posłała niespodziewanie Weronika Marchlewska, która dzięki temu otarła się o podium ustępując Julii Sobczyńskiej. Miejsce drugie zajęła utytułowana przed laty pływaczka Magdalena Szczerbińska, a Mistrzostwa WOPR wygrała Małgorzata Wąsik. W konkurencji mężczyzn do walki o podium włączył się znakomity kajakarz długodystansowy Michał Zielski, posyłając rzutkę na odległość 11m i tylko o 0,5pkt w klasyfikacji generalnej przegrał podium z równo spisującym się przez całe zawody Maciejem Kowalskim. Drugie miejsce przypadło w udziale młodemu Jakubowi Grapentynowi, a zwyciężył doświadczony już ratownik malborskiego WOPR, Damian Górski.

Mistrzostwa Malborka w ratownictwie wodnym były nie tylko okazją do weryfikacji umiejętności ale i możliwością integracji środowiska ratowniczego, a także czasem świetniej zabawy. Zawody odbyły się w sympatycznej atmosferze i zgodnie z zasadami fair play. Wszyscy ratownicy otrzymali z rąk prezes MAL WOPR Doroty Grzywackiej pamiątkowe statuetki i upominki, najlepsi zostali uhonorowani statuetkami, medalami oraz nagrodami rzeczowymi. Imprezę zorganizowało po raz siedemnasty już Malborskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, pływalnię na zawody udostępnił Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4, a nagrody ufundował Urząd Miasta Malborka, Starostwo Powiatowe w Malborku oraz Malborskie WOPR.

MAL WOPR Malbork