Wtorek, 16 sierpnia 2022. Imieniny Joachima, Nory, Stefana

Balbiny i Secret Garden Singers nominowane do Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie

2017-12-19 08:30:47 (ost. akt: 2017-12-19 10:40:16)

W sobotę (16.12) w Pałacu Młodzieży w Gdańsku odbyły się przesłuchania do Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika w Będzinie w województwie śląskim. Spośród wszystkich 35 uczestników z Pomorza nominacje do finału otrzymały tylko 3 grupy, w tym dwie z Malborka - zespół "Balbiny" pod kierunkiem Marii Seibert z Malborskiego Centrum Kultury i Edukacji oraz Secret Garden Singers z Klubu 22. Bazy Lotnictwa Taktycznego pod kierunkiem Magdaleny Kupińskiej.

Festiwal organizowany jest od 1994 r. i biorą w nim udział zwycięzcy eliminacji z 37 ośrodków, w tym dwóch z Ukrainy i jednego z Białorusi. Co roku zgłasza się do nich około 2 tysięcy wykonawców (solistów, duetów, zespołów, chórów itp.), co daje łącznie około 20 tysięcy osób. Dzięki temu jest największą tego typu imprezą w Polsce, nie tylko wśród przeglądów kolędowych.

Najciekawsze nagrodzone aranżacje prezentowane są podczas wieńczącego każdą edycję Koncertu Galowego, gromadzącego kilkaset widzów i realizowanego z dużym scenicznym rozmachem, o który każdorazowo dbają profesjonalni reżyserzy.

Festiwal odbędzie się w dniach 11-13 stycznia 2018 r. w siedzibie Państwowej Szkoły Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Będzinie.

Organizatorami Festiwalu są Fundacja Ogólnopolski Festiwal Kolęd i Pastorałek oraz Urząd Miejski i Starostwo Powiatowe w Będzinie. Od samego początku Festiwal realizowany jest przy pomocy ponad setki wolontariuszy (w znacznej części młodzieży).

zdjęcia: archiwum Secret Garden Singers