Sobota, 1 kwietnia 2023. Imieniny Chryzamtyny, Grażyny, Zygmunta

Ośrodek dla Dzieci i Młodzieży z Autyzmem ma już 20 lat

2017-12-06 14:39:55 (ost. akt: 2017-12-08 08:31:53)

Wczoraj (05.12) w zamkowym Karwanie odbyła się uroczysta gala z okazji XX-lecia powstania Specjalnego Ośrodka Rewalidacyjno-Wychowawczego dla Dzieci i Młodzieży z Autyzmem w Malborku. Była ona pięknym wspomnieniem minionych dwóch dekad, pokazaniem historii i rozwoju ośrodka, osiągnięć dzieci i ciężkiej pracy nauczycieli.

Podopieczni przygotowali dla gości niespodziankę - piękne i wzruszające przedstawienie "Wędrówka wspomnień" w klimacie świątecznym w wykonaniu zespołu teatralnego "Płomyki". Trudno było oderwać wzrok od wspaniałej scenografii, strojów i przede wszystkim gry aktorów. Ich uśmiech na buziach świadczył o tym, że nie tylko publiczność dobrze się bawiła, ale że im samym występ też sprawił ogromną radość.

Dyrektor SORW Małgorzata Korna w krótkiej prezentacji przedstawiła historię ośrodka, podziękowała też wszystkim, którzy od początku go wspierali i pomagali przy realizacji nieraz dość wymagających przedsięwzięć. Ale i potrzeby dzieci z autyzmen są duże, a najważniejszą rzeczą jest stworzenie im bezpiecznych, przyjaznych i komfortowych warunków. Dzięki temu osiągają tak duże sukcesy i są tak szczęśliwe.

Specjalny Ośrodek Rewalidacyjno-Wychowawczy dla Dzieci i Młodzieży z Autyzmem w Malborku powstał 1 września 1997 r. z inicjatywy rodziców zrzeszonych w Stowarzyszeniu Pomocy Osobom Autystycznym i Osobom z Trudnościami w Komunikowaniu się. Pierwszą siedzibą było poddasze Przedszkola Niepublicznego "Krasnal". Był to drugi tego typu ośrodek w Polsce. Naukę rozpoczęło tam 6 osób.

Dwa lata później SORW przeniósł swą siedzibę do Parafii Zesłania Ducha Św. na Piaskach. 1 września 1999 r. naukę zaczęło już 14 uczniów.

Kolejna przeprowadzka spowodowana wzrostem ilości podopiecznych miała miejsce w 2003 r. Nowa siedziba znajdowała się od tego czasu w pomieszczeniach nad salą gimnastyczną II Liceum Ogólnokształcącego. Wraz z przeprowadzką rozpoczął się dynamiczny rozwój ośrodka.

W 2010 r. zainicjowano zajęcia wczesnego wspomagania rozwoju prowadzone według autorskiego programu nauczycieli SORW, w placówce zaczęło ponownie brakować miejsca. 1 września 2012 r. decyzją Zarządu Powiatu Malborskiego ośrodek został przeniesiony do Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego na ul. Jagiellońskiej. Początkowo zajął tylko II piętro "starego" Internatu, z czasem otrzymał do dyspozycji dwa piętra. Obecnie uczy się w nim 26 dzieci a kolejne 22 przychodzi na wczesne wspomaganie rozwoju.

Specjalny Ośrodek Rewalidacyjno-Wychowawczy dla Dzieci i Młodzieży z Autyzmem w Malborku znany jest ze swej działalności kulturalnej i edukacyjnej. Oprócz wspomnianego teatrzyku "Płomyki" organizuje "Wieczory z Aniołem", akcję uświadamiającą społeczeństwu, czym jest autyzm "Zaświeć się na niebiesko dla autyzmu", realizuje też program "Ciepła dziecięca dłoń gdy przyjaciel to koń".

Ostatnim ważnym wydarzeniem był mecz przyjaźni (2 grudnia br.) pomiędzy Lechią Gdańsk a Śląsk Wrocław, gdzie wychowankowie SORW wprowadzali piłkarzy na murawę boiska.

Życzymy wszystkim podopiecznym, ich rodzicom i nauczycielom dalszego rozwoju, dużo wrażliwości ze strony społeczeństwa, wsparcia ze strony władz i wszelkich instytucji oraz przyjaznej atmosfery i dobrych warunków do pracy.

Kliknij na prezentację o historii SORW dla Dzieci i Młodzieży z Autyzmem w Malborku

http://m.82-200.pl/2017/12/orig/prezentacja1-2116.jpg