środa, 22 maja 2024. Imieniny Emila, Neleny, Romy

W Szkole Łacińskiej odbyła się konferencja "Malbork otwarty na niepełnosprawność"

2017-12-05 12:16:25 (ost. akt: 2017-12-05 12:42:20)

4 grudnia odbyła się konferencja "Malbork otwarty na niepełnosprawność" organizowana przez Lokalny Punkt Informacji Funduszy Eiropejskich wspólnie z Centrum Kultury i Edukacji - Szkoła Łacińska.

Postrzeganie osób niepełnosprawnych zmienia się z roku na rok, należy przełamywać bariery architektoniczne ale również bariery ludzkiej mentalności - podkreślał Michał Ławryszek, Konsultant Burmistrza Miasta Malborka ds. Osób Niepełnosprawnych.

Nowobudowane budynki są dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnością, ale często trudno jest do nich dotrzeć. Liczymy, że i to będzie się zmieniać - dodał

Do tego tematu nawiązał również Tomasz Bogdanowicz - Kierownik Działu Edukacji Muzeum Zamkowego w Malborku.

Trzeba liczyć się z tym, że zamek z założenia był obiektem zamkniętym, trudno dostępnym. Również ze względów historycznych likwidowanie tych barier nie jest procesem szybki i łatwym. Muzeum Zamkowe ma specjalne sale edukacyjne przystosowane dla osób z niepełnosprawnością, tak aby jego historię oraz piękno architektury mogły poznać również osoby, które nie mogą dotrzeć wszędzie.

Swoje prelekcje przedstawili również Anna Bizub-Jechna z Departamentu Europejskiego Funduszu Społecznego, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, Jarosław Filipczak - Przewodniczący Rady Gospodarczej w Malborku oraz Adrianna Zawadziński - Miss Polski na Wózku.

W czasie konferencji odbyła sie prezentacja prac plastycznych uczniów z niepełnosprawnością, z Powiatowego Ogniska Plastycznego oraz występ muzyczny Kasi Rudnik.