Sobota, 22 czerwca 2024. Imieniny Pauliny, Sabiny, Tomasza

Oratorskie popisy uczniów podczas finału konkursu krasomówczego

2017-12-04 11:25:24 (ost. akt: 2017-12-05 12:00:26)

Jak piękna jest polska mowa i jak pięknie potrafią się nią posługiwać dzieci i młodzież z powiatu malborskiego, można było przekonać się w piątek (0.12) w Szkole Łacińskiej podczas finału VI Katolickiego Konkursu Krasomówczego.

16 finalistów w trzech kategoriach wiekowych - szkoły podstawowe klasy I-IV, szkoły podstawowe klasy V-VII i klasy gimnazjalne oraz szkoły ponadgimnazjalne - wyłonionych zostało podczas październikowych eliminacji przeprowadzonych w Urzędzie Miasta Malborka.

W przesłuchaniach każdy uczestnik zaprezentował tekst związany z tradycjami i wartościami katolickimi. Były opowieści między innymi o świętych, o diabłach i aniołach, o ludzkich słabościach, szczęściu czy o tym, co czeka nas po śmierci. Było też pytanie, czy być może Bóg jest kobietą?

Poziom wykonań był na wysokim i dość wyrównanym poziomie, dlatego Jury nie miało łatwego zadania. Uczniów oceniali: Marek Charzewski, burmistrz Malborka, ks. kan. Józef Miciński, proboszcz parafii św. Urszuli Ledóchowskiej, Krzysztof Sikora, prezes Stowarzyszenia Koło Przewodników Malborskich, Aleksandra Kapejewska, dyrektor MCKiE oraz przewodnik w Muzeum Zamkowym, Beata Żaroffe-Preuss, Naczelnik Wydział Spraw Społecznych UM oraz Katarzyna Fabiańska, przewodnik w Muzeum Zamkowym, redakcja portalu 82-200.pl. Przy końcowej ocenie brano pod uwagę zarówno punkty z półfinału jak i finału. Ostatecznie po przeliczeniu punktacji zwycięzcami zostali:

Agata Jurkowska (opiekun Anna Kamińska) i Klaudia Kaczmarska (opiekun Anna Kamińska) ze Szkoły Podstawowej w Nowym Stawie oraz Julia Mikołajczak z I LO w Malborku (opiekun Monika Pozorska).

Pozostali finaliści:


Szkoły podstawowe klasy I-IV: Iga Kratewicz (SP nr 9 w Malborku) i Hanna Sypniewska (SP nr 9 w Malborku)

Szkoły podstawowe klasy V-VII: Julia Kędziołka (SP nr 8 w Malborku), Adrianna Grzybek (SP nr 9 w Malborku), Julia Ryńska (SP nr 8 w Malborku), Zuzanna Koziura (SP nr 9 w Malborku), Nikola Szymczak (SP nr 9 w Malborku), Weronika Marek (SP w Nowym Stawie), Rafał Majcher (SP w Nowym Stawie).

Klasy gimnazjalne i szkoły ponadgimnazjalne: Agata Witkowska (ZSP nr 2 w Malborku), Norbert Rutkowski (ZSP nr 4 w Malborku), Sandra Czechowska (ZSP nr 1 w Malborku), Sandra Drzymała (ZSP nr 2 w Malborku).

Konkurs został zorganizowany przez Urząd Miasta Malborka we współpracy z Parafią św. Urszuli Ledóchowskiej. Partnerami byli Starostwo Powiatowe w Malborku i Stowarzyszenie Koło Przewodników Malborskich. Nad poprawnym przebiegiem czuwała Ewa Górna - koordynator konkursu.