Wtorek, 5 grudnia 2023. Imieniny Kryspiny, Norberta, Sabiny

„W Tobie jest Światło” to tegoroczne hasło 27. Betlejemskiego Światła Pokoju.

2017-11-27 11:21:03 (ost. akt: 2017-11-27 11:27:58)

Już po raz 27. zapłonie Betlejemskie Światło Pokoju – znak braterstwa, jedności i pokoju, nieodłączny element adwentowego przygotowania do Bożego Narodzenia w Polsce. Tegoroczne hasło Betlejemskiego Światła Pokoju brzmi „W Tobie jest światło”.

Burmistrz Miasta Malborka Marek Charzewski oraz Komendant Hufca ZHP Tadeusz Orzęcki zapraszają do wzięcia udziału w uroczystości przekazania Betlejemskiego Światła Pokoju, która odbędzie się 20 grudnia 2017 r. o godz. 17:00 na Placu Kazimierza Jagiellończyka w Malborku.

Światło z Betlejem jest to symbol miłości, dobra, pokoju i jedności. Do Polski płomień przybył dzięki Skautom ze Słowacji. Harcerze z Hufca ZHP w Malborku przywiozą Światło do naszego miasta z Gdańska. Tego dnia, harcerze i harcerki ruszą szerzyć dobro odpalając instytucjom, sojusznikom i resortom mundurowym płomień z Betlejem. Akcja przekazywania Betlejemskiego Światła Pokoju jest organizowana przez malborskich harcerzy po raz trzeci. „My, harcerze, sprowadzając Betlejemski Ogień do Polski i przekazując Go wszystkim, którzy pragną Jego obecności, pełnimy służbę w imię pokoju, zrozumienia i pojednania pomiędzy ludźmi z bliska i z daleka” – mówi hm Tadeusz Orzęcki.
Punktualnie o godz. 17:00 Światło na Plac Jagiellończyka wprowadzą zuchy i harcerze Hufca ZHP Malbork. Po przedstawieniu idei Betlejemskiego Światła Pokoju nastąpi jego przekazanie Mieszkańcom oraz wspólne śpiewanie kolęd .
Przekazanie Światła Pokoju, jest jednym z wydarzeń towarzyszących Festiwalowi Boże Narodzenie w Sztuce.

Idea BŚP:
Betlejemskie Światło Pokoju zorganizowano po raz pierwszy w 1986 roku w Linz, w Austrii, jako część bożonarodzeniowych działań charytatywnych. Akcja nosiła nazwę „Światło w ciemności” i była propagowana przez Austriackie Radio i Telewizję (ORF). Rok później patronat nad akcją objęli skauci austriaccy.
Każdego roku dziewczynka lub chłopiec, wybrani przez ORF odbierają Światło z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem. Następnie Światło transportowane jest do Wiednia za pośrednictwem Austrian Airlines. W Wiedniu ma miejsce ekumeniczna uroczystość, podczas której Płomień jest przekazywany mieszkańcom miasta i przedstawicielom organizacji skautowych z wielu krajów europejskich.

Związek Harcerstwa Polskiego organizuje Betlejemskie Światło Pokoju od 1991 r. Tradycją jest, iż ZHP otrzymuje Światło od słowackich skautów. Przekazanie Światła odbywa się naprzemiennie raz na Słowacji raz w Polsce. Polska jest jednym z ogniw betlejemskiej sztafety. Harcerki i harcerze przekazują Światło dalej na wschód: do Rosji, Litwy, Ukrainy i Białorusi, na zachód do Niemiec, a także na północ – do Danii.

http://m.82-200.pl/2017/11/orig/plakatmalbork2-2041.png