Niedziela, 21 lipca 2024. Imieniny Danieli, Wawrzyńca, Wiktora

Paulina Cierpiałowska z kolejnym rekordem kraju!

2017-11-27 09:28:04 (ost. akt: 2017-11-27 09:45:32)

W listopadzie w całej Polsce dla młodych adeptów pływania odbywa się Sprawdzian Wytrzymałości i Wszechstronności stylowej zawodników 11 i 12 letnich. Impreza ma rangę obowiązkowego sprawdzianu przed przyszłorocznymi Międzywojewódzkimi Mistrzostwami Młodzików 12 i 13 lat. Każdy ze startujących młodych sportowców ma na sprawdzianie do zaliczenia dwie konkurencje: 200 m stylem zmiennym jako sprawdzian wszechstronności oraz długi (400m lub 800m) dystans kraulowy oceniający wytrzymałość. Zaliczenie tej próby jest warunkiem dopuszczenia zawodników do startu w drużynowych mistrzostwach młodzików w kategorii wiekowej 12-13 lat w następnym roku kalendarzowym. Startuje więc cała Polska z roczników 2005 i 2006. Wyniki zbiorcze uwzględniające rezultaty z całego kraju opracowuje i ogłasza Polski Związek Pływacki.

Malborską Sekcję Pływacką MAL WOPR Malbork na sprawdzianie w Gdańsku reprezentowało 12 zawodników. W piątek swoje zmagania na pływalni rozpoczęła piątka zawodników MAL WOPR z rocznika 2006. Sprawdzian polegający na przepłynięciu 200m stylem zmiennym czyli po 50m każdym ze styli pływackich oraz 400m stylem dowolnym jest dla wielu jedenastolatków próbą trudną i wymagającą. Nasi zawodnicy w większości po raz pierwszy w karierze mieli za zadanie przepłynięcie obu tych dystansów na zawodach. Mimo obaw malborczycy w składzie; Aleksandra Ziemińska, Daria Gorjainow, Lena Sawaniewska, Wiktor Ołdziejewski i Kamil Czarnota spisali się dobrze i zaliczyli sprawdzian. Najlepiej spośród zawodników MAL WOPR w tej kategorii wiekowej spisał Kamil, który poprawił swój dotychczasowy rekord życiowy na 200m stylem zmiennym, a czas jaki uzyskał na 400m stylem dowolnym (5:37,15s) pozwolił mu na zajęcie 10 miejsca w klasyfikacji 53 zawodników.

Dzień po jedenastolatkach swoje zmagania rozpoczęli pływacy dwunastoletni. MAL WOPR ma w tym roczniku bardzo wartościowych zawodników, którzy liczą się na arenach nie tylko województwa ale i kraju. Wśród nich ta, która z każdych zawodów wraca z medalami i tytułami. Paulina Cierpiałowska, bo o niej mowa, po raz kolejny potwierdziła w Gdańsku swoją klasę. Ściśle opracowana wraz z trenerkami Dorotą Grzywacką i Iwoną Ciecholewską taktyka, zakładała uzyskanie rekordu Polski na 200m stylem zmiennym oraz rekordu okręgu na 800m stylem dowolnym. W pierwszej konkurencji 200m stylem nasza mistrzyni „urywając” sekundę ze swojego dotychczasowego rekordu okręgu, z czasem 2:26,25s nie tylko poprawiła rekord okręgu w kategorii 12 latek ale również w kategorii o rok starszej a także, co najważniejsze, uzyskała najlepszy wynik wszechczasów, czyli rekord Polski 12-latek. W konkurencji 800m stylem dowolnym widowiskowy pojedynek z zawodniczką z Gdańska, nasza pływaczka zwieńczyła sukcesem w postaci fenomenalnego wyniku 9:29,14s oraz nowego rekordu Okręgu w kategorii 12 i 13 lat. Co ciekawe zdetronizowała w ten sposób utytułowane pływaczki Sambora Tczew; Janinę Sajdowską i Izabelę Burczyk, których rekordy funkcjonowały w naszym województwie odpowiednio od 37 i 32 lat. Paula ma do końca roku jeszcze kilka sportowych celów do zaliczenia. Oceniając jej dotychczasową pracę na treningach oraz ogromny progres w wynikach możemy być raczej spokojni o ich zaliczenie.

Na wielkie brawa po gdańskim sprawdzianie zasługują Magda Mroczek oraz Jakub Grapentyn. Oboje nie tylko poprawili wyniki w obu obowiązkowych startach ale również zajęli bardzo dobre lokaty w silnej stawce odpowiednio 37 i 46 pływaczek i pływaków. Magda zajęła 4 miejsce w klasyfikacji stylu zmiennego oraz 8 miejsce na 800m stylem dowolnym. Kuba z kolei z bardzo dobrym czasem 10:09,09s zajął w konkurencji stylu dowolnego rewelacyjne 5 miejsce. Także pozostali zawodnicy MAL WOPR nie mają powodu do wstydu. Liliana Szpaczyńska, Konrad Patoka oraz Piotr Szuryński zaliczyli nowe życiówki w konkurencji 200m stylem zmiennym oraz dobre, mocne czasy w swoim pierwszym występie na 800m stylem dowolnym. Gratulacje należą się także Nadii Walentynowicz, która pojechała na zawody przeziębiona i mimo choroby zaliczyła sprawdzian, by w przyszłym roku powalczyć o jak najlepsze wyniki na Międzywojewódzkich Mistrzostwach Młodzików, będących odpowiednikiem Mistrzostw Polski w tej kategorii wiekowej.

Zawodnicy MAL WOPR wielkimi krokami zbliżają się do najważniejszej imprezy w naszym województwie, a mianowicie Mistrzostw Województwa Pomorskiego w Pływaniu. Będzie to wyjątkowa impreza bowiem weźmie w nich udział wieloletnia reprezentantka MAL WOPR, wielokrotna medalistka Mistrzostw Polski Alicja Krauze, która uczy się i trenuje w Szkole Mistrzostwa Sportowego w Oświęcimiu. Alicja wciąż reprezentuje Malbork, a spotkanie z kolegami z macierzystego klubu z pewnością przysporzy wszystkim wielu emocji.

Informacja: MAL WOPR Malbork