Niedziela, 26 marca 2023. Imieniny Dory, Olgi, Teodora

Metafory Muzyczne 2017 przejdą przez „Złoty portal”

2017-11-23 08:45:16 (ost. akt: 2017-11-23 09:07:17)

Dobrze pamiętamy „Metafory Muzyczne” z poprzednich dwóch lat i ich koncerty finałowe. Pierwszy koncert galowy z 2015 r. związany był z jubileuszem 70-lecia chóru Lutnia a jego ukrytym tematem był „Szacunek”. Szacunek do tych, którzy byli przed nami, do tradycji do tego co nas ukształtowało, dzięki czemu jesteśmy i możemy dalej tworzyć nową jakość. Kolejne Metafory z 2016 r. to wielowymiarowe „Przenikanie” po to aby doświadczyć przestrzeni, w której zaciera się granica pomiędzy sztuką a duchowością.

Tegoroczne Metafory Muzyczne przebiegać będą pod hasłem „Złoty Portal”. Portal symbolizujący przejście do innego wymiaru, do innej świadomości. Jest to swoisty proces tworzenia, niejako doświadczanie i urzeczywistnianie tego co w nas jest harmonią, dźwiękiem, który wypływa z ciszy, szacunku, miłości, źródła... Urzeczywistnienie tej ceremonii dźwięku, w której improwizacja, trans, modlitwa i medytacja przenikać się będą z utworami jedno i wielogłosowych zarówno dawnych mistrzów jak również współczesnych, jak m.in. W. Kilar czy M. Lorenc.

Warsztaty wokalno-instrumentalne, ceremonie dźwięku będą próbą odpowiedzi na pytania: „Jaką moc ma harmonia? Dlaczego potrzebujemy innych ludzi? Co stanowi siłę współbrzmienia? W jaki sposób można poznać siebie przez muzykę? Do jakiej kreacji może nas ona poprowadzić? Do jakiego tworzenia siebie jesteśmy gotowi i od czego to może zależeć? Jak potężnym narzędziem jest muzyka do wyrażania siebie, dzielenia się i postrzegania rzeczywistości w harmonii ze wszystkim?

Zmierzymy się z ciszą, dźwiękiem i harmonią jako możliwością komunikowania się z samym sobą i innymi w sposób subtelny, wyrafinowany i harmonijny. Czy w naszej dualistycznej rzeczywistości jesteśmy w stanie odczuć i dostrzec to co nas łączy i prowadzi do kreacji służącej sobie i innym w harmonii?

Koncert "Złoty Portal" odbędzie się 3 grudnia br. o godz. 17.00 w Kościele Zamkowym na Zamku Wysokim, (bilety w cenie 30 zł do nabycia w Malborskim Centrum Kultury i Edukacji). Dzień wcześniej, 2 grudnia o godz. 19.30 w Karwanie będzie można wysłuchać "Ceremonii Dźwięku".


Koncert poprzedzą warsztaty, które mają na celu przygotować do innej jakości wyrażania siebie przez muzykę w harmonii z innymi. Na jakość muzyczną wpływa świadomość muzyczna i rozumienie siebie oraz empatia. Z takiego pojmowania muzyki zyskujemy dostęp do improwizacji - śpiewu intuicyjnego z dostępem do wspólnej mocy kreacji, harmonii i siły uczuć.

Warsztaty adresowane są do chórzystów jak również do instrumentalistów. Mają one pobudzać wyobraźnię muzyczną, kształtować otwartość, odwagę i uczyć współistnienia i współtworzenia w grupie. Przygotowują do przekraczania granicy pomiędzy wyrażaniem siebie, pomiędzy odtwarzaniem a tworzeniem, urzeczywistnianiem tego co jest w każdym z nas i tego co nas łączy.

Wydarzenie organizowane jest przez Stowarzyszenie Chóru LUTNIA i Malborskie Centrum Kultury i Edukacji, współorganizowane przez Muzeum Zamkowe w Malborku oraz Urząd Miasta Malborka. Metafory Muzyczne zostały objęte patronatem Burmistrza Miasta Malborka Marka Charzewskiego i Starosty Powiatu Malborskiego, Mirosława Czapli.

informacja organizatora

Posłuchaj zapowiedzi

	http://m.82-200.pl/2017/11/orig/metafory-tv-2024.jpg

	http://m.82-200.pl/2017/11/orig/plakat-metafory2017-2-21-11-17-internet-2023.jpg