Poniedziałek, 4 grudnia 2023. Imieniny Barbary, Hieronima, Krystiana

I LO zaprasza na spektakl muzyczno-słowny "Mickiewiczowskie Zaduszki"

2017-11-20 11:47:43 (ost. akt: 2017-11-20 11:57:57)

Listopad to miesiąc zaduszek i wspomnień o tych, którzy odeszli, to również dobry czas na przypomnienie przesłania zawartego w drugiej części "Dziadów" Adama Mickiewicza. Zadania tego podjęli się uczniowie I klasy artystyczno-prawnej z I Liceum Ogólnokształcącego pod kierunkiem Marii Seibert i Moniki Pozorskiej, które w ramach realizowanej przez siebie innowacji pedagogicznej "Szkoła talentów i młodych z pasją", wspólnie z młodzieżą przygotowały muzyczno-słowny spektakl pt." Mickiewiczowskie Zaduszki".

Spektakl odbędzie się w czwartek, 30 listopada br. o godz. 17.00 na auli I LO w Malborku. Zaproszenie skierowane jest do wszystkich mieszkańców, wstęp wolny.

Przedstawienie jest efektem pracy uczniów klasy IB podczas Międzynarodowych Warsztatów Muzycznych Bieszczady 2017 w Przysiętnicy koło Brzozowa, gdzie pod koniec października br. brali udział w polsko-ukraińskiej wymianie młodzieży i wspólnych warsztatach artystycznych. Reżyserem i zarazem prowadzącą warsztaty wokalno-aktorskie była Maria Seibert.

- Międzynarodowe warsztaty artystyczne odbywały się w ramach projektu polsko-ukraińskiej wymiany młodzieży. Oprócz wspólnej integracji uczniowie mieli możliwość uczestnictwa w warsztatach, tworząc wspólną prezentację artystyczną. Spotkanie zaowocowało wspaniałym przedstawieniem. Grupa ukraińska nie wierzyła, że aktorzy-amatorzy przygotowują swój spektakl pierwszy raz. Byli pod wrażeniem wspaniałej gry aktorskiej, ciekawej scenografii oraz utworów wokalnych, co sprawiało niesamowity klimat tajemniczości i budowało pożądane napięcie
- opisuje przygotowania Maria Seibert. - Warsztaty z pewnością przyczyniły się do większej tolerancji, wzajemnego zrozumienia, pomogły w przezwyciężaniu uprzedzeń i wspieraniu procesu pojednania między Polakami i Ukraińcami - dodaje.

Jako że nie tylko pracą człowiek żyje, oprócz warsztatów artystycznych klasa 1b miała możliwość poznania zabytków tego pięknego regionu, Parku Narodowego Bieszczad, zwiedzania między innymi Sanoka (Muzeum Budownictwa Ludowego), Soliny ( elektrownie), uczniowie brali udział w pieszych wędrówkach po okolicy.

W warsztatach brały również udział młodsi koledzy i koleżanki z zespołów wokalnych prowadzonych przez Marię Seibert czyli z Balbinek oraz Esek Floresek. Najmłodsi artyści brali udział w I części prezentacji i wraz z uczestnikami z Ukrainy pokazali swoje umiejętności wokalno-taneczne. W drugiej części odbyła się prapremiera spektaklu "Mickiewiczowskie Zaduszki".

- Bieszczadzkie warsztaty na długo pozostaną w pamięci wszystkich uczestników. Dziękujemy serdecznie Pani Marii Seibert, która czuwała nad całością przedsięwzięcia. Podziękowania należy skierować także do pani Ireny Prońskiej i Joanny Lange
- dziękują uczestnicy warsztatów.

informacja: Maria Seibert
zdjęcia: archiwum I LO w Malborku