środa, 6 grudnia 2023. Imieniny Dionizji, Leontyny, Mikołaja

Uczniowie SP 5 odbyli podróż w czasie w Szkole Łacińskiej

2017-11-20 10:50:22 (ost. akt: 2017-11-20 10:55:12)

Uczniowie klasy 3a Szkoły Podstawowej nr 5 mieli okazje przenieść się w czasie, zarówno w przeszłość jak i przyszłość. 9 listopada br. w szkole Łacińskiej spotkali się na zajęciach z powroźnikiem panem Józefem. Od lat zaraża on pasją kolejne młode pokolenia.

Pan powroźnik opowiedział o sposobach wykonywania i pozyskiwania włókien. Niektóre są wykonywane z plastiku i innych sztucznych tworzyw, a niektóre z roślin naturalnych: z agawy, lnu, bawełny i pokrzywy! Uczniowie po obejrzeniu eksponatów mieli możliwość samodzielnego stworzenia sznurka z pokrzywy. Zwijanie wspólnego „klasowego” długiego sznura sprawiło im wielką radość. Niestety zwinięcie sznura holowniczego dla statku było niemożliwe. Chłopcy, którzy postawili sobie ten cel, musieliby zostać i pracować nad nim 2 tygodnie.

Wszyscy docenili prace powroźnika, a szczególnie czas jaki musi upłynąć od wzrostu rośliny do wyprodukowania sznurka. Pamiątkowy sznurek, który dostali od pana Józefa, będzie im to zawsze przypominał.

W podróż w przyszłość zabrano uczniów na zajęcia z klockami K`Nox, podczas których układali różne pojazdy kosmiczne. Na koniec wyprawy w czasie, uczniowie zostali zabrani do Planetarium na seans ,,Śladami Małej Gwiazdeczki”, na którym mogli powtórzyć wiedzę na temat Układu Słonecznego, którym zajmowali się w miesiącu październiku. Aby budować przyszłość, trzeba poznać przeszłość. Aby odnaleźć się w teraźniejszości, trzeba docenić przeszłość i na niej budować przyszłość.

- Dziękujemy za super zajęcia w Szkole Łacińskiej!
- podsumowują opiekunki.

tekst: Bożena Sawicka i Monika Kasperska
zdjęcia: archiwum SP nr 5 w Malborku