Niedziela, 27 listopada 2022. Imieniny Franciszka, Kseni, Maksymiliana

Eklektik i Muzozoik opanują scenę Alternatywy

2017-11-16 13:35:46 (ost. akt: 2017-11-16 13:38:46)

2 grudnia (sobota) o godz. 20 rozpocznie się cudowny muzyczny wieczór. Wystąpią dwa zespoły: toruński Eklektik i wyjątkowy Muzozoik. Ich rockowe brzmienia na pewno nie powinny ujść uwadze.

Eklektik to, jak twierdzą znawcy, prawdziwa mieszanka wybuchowa. Muzycy oferują połączenie wszelkiej maści stylów muzycznych zakorzenionych w rockowym zgiełku. Z jednej strony ostre, wypełniające muzyczną przestrzeń brzmienia gitar, tętniący niczym bicie serca puls basu, potężne uderzenia bębnów, z drugiej cała gama klawiszowych barw, od klasycznego fortepianu do syntezatorowo - psychodelicznych odjazdów. Do tego wszystkiego odrobina smakowitych partii saksofonu. Całości dopełnia ciepły a zarazem mocny głos wokalistki.

Ten eklektyczny styl jest rezultatem współpracy znanych i doświadczonych muzyków toruńskiej sceny lat 80. i 90. ubiegłego wieku, grających m.in. w Kobranocce, Rejestracji czy Bikini. Nowofalowe zamiłowania klawiszowca, słabość do rocka progresywnego basisty i gitarzysty, smooth jazzowe klimaty saksofonisty - wszystkie te elementy składają się na niezwykłą całość. Nieskrępowani modą i powszechnymi trendami, w labiryncie dźwięków odnajdują własną, eklektyczną ścieżkę. Tematyka utworów jest bardzo różnorodna. Od lirycznych, zmysłowych tekstów po postpunkowe protest songi.

Zespół stworzył w 2012 r. Jurek S2 Czarniecki, weteran toruńskiej sceny muzycznej. Historię Ekletkik należy podzielić na dwa etapy. Pierwszy, z męskim poetyckim wokalem, oraz obecny, z żeńskim, pełnym rockowej mocy, ale także zmysłowości. Rok 2013 to intensywna praca nad materiałem, koncerty i realizacja projektów w studio. Kilka utworów znalazło się na topie internetowych rozgłośni radiowych, m.in. Radio Bunt, Radio Lagoon FM, Radio Verulam. W 2014 r. zespół zajął miejsce na ogólnopolskim festiwalu Rockowania . Po tym wydarzeniu następuje okres personalnych zmian (gitara i wokal). W obecnym składzie Eklektik działa od roku 2016. Do sukcesów z tego okresu można zaliczyć udany support Kultu w toruńskiej Od Nowie, czy pierwsze miejsce na liście przebojów Polisz Czart z utworem „Zwątpienie”.

Drugi z muzycznych gości Alternatywy, czyli zespół Muzozoik, to realizacja idei, pomysłów i zamiłowań, jakie gromadziły się w muzycznej poczekalni Tomasza i Konrada Maryniaków oraz Łukasza Świderskiego w ciągu ostatnich 10 lat wspólnej pracy na scenie rockowej. Doświadczenie pozwoliło im na osiągnięcie swobody form i wolności przekazu, dzięki czemu słychać tu rockowe korzenie i jazzowe inspiracje, odrobinę klasyki w wykonaniu elektrycznego trio i echa nowoczesnych brzmień. Muzozoic to wyjście muzyków poza ich dotychczasowe ramy, strumień dźwięków prosto z serca bez stylizacyjnej obróbki. To przede wszystkim sposób na omijanie zbędnych ich zdaniem kompromisów twórczych.
Sami swoją twórczość klasyfikują jako fuzock lub jazock – gatunki wymyślone na własne potrzeby. Bo jak inaczej nazwać tę mieszankę? Przecież słychać tu rockowe korzenie, jazzowe inspiracje, odrobinę klasyki i wyraźne echa nowoczesnych brzmień i rytmów.

Koncert rozpocznie się o godz. 20.
Wkrótce ruszy sprzedaż biletów.
Warto śledzić facebookowy profil Alternatywy.
http://m.82-200.pl/2017/11/orig/alternatywa-1972.png