Niedziela, 14 lipca 2024. Imieniny Kamili, Kamila, Marcelego

Przesłanie Piłsudskiego i Konkurs Pieśni Patriotycznej w I LO

2017-11-15 15:58:20 (ost. akt: 2017-11-16 08:21:09)

III Powiatowy Konkurs Pieśni Patriotycznej pod patronatem Starosty Powiatu Malborskiego i Burmistrza Miasta Malborka (15.11) był przedostatnim wydarzeniem obchodów tegorocznego Narodowego Święta Niepodległości. Konkurs zorganizowany został przez I LO w Malborku i miał na celu nie tylko uświetnienie rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, dzięki takim wydarzeniom można przybliżyć młodzieży pieśni patriotyczne a tym samym kształtować w niej poczucie patriotyzmu. Jest to również doskonała okazja do zaprezentowania dorobku artystycznego młodych uczestników.

Występy poprzedził poruszający spektakl muzyczno-słowny przygotowany przez uczniów I LO, w którym głównym bohaterem był Józef Piłsudski i jego przesłanie "Być dla Polski, dla Polaków". W tym roku obchodzimy 150-rocznicę urodzin tego Wielkiego Polaka. Scenariusz opracowała Monika Pozorska, która spektakl przygotowała z nauczycielami - Agnieszką Tkaczyk i Jackiem Jakusik oraz Marią Seibert odpowiedzialną za oprawę muzyczną.

Po przedstawieniu na scenie zaprezentowali się uczestnicy konkursu - zespoły i soliści z powiatu malborskiego. Każdy z nich wykonał jeden utwór o charakterze patriotycznym. Było zarówno wzruszająco i nostalgicznie jak i mocno i przejmująco. O tym, że się podobało, świadczyła żywa reakcja publiczności i gorące brawa. Jednak trzeba było wybrać tych najlepszych.

Wykonawców oceniało Jury w składzie: Danuta Kuczewska (dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej w Malborku), Sylwia Grabowska (dyrektor Wydziały Promocji, Edukacji, Kultury i Sportu w starostwie powiatowym), Jolanta Leszczyńska (Naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu w urzędzie miasta), Aleksandra Kapejewska (dyrektor MCKiE) oraz Katarzyna Fabiańska (redakcja 82-200.pl, Wydział Promocji, Turystyki i Współpracy z Zagranicą w urzędzie miasta). Po wysłuchaniu wszystkich wykonawców Jury przyznało następujące nagrody i wyróżnienia:

Kategoria Soliści:
I miejsce Wiktor Grabowski z I LO pod kierunkiem Marii Seibert
II miejsce Julia Jasińska z SP nr 1 pod kierunkiem Marii Seibert
III miejsce Filip Paziak z ZSP nr 3 pod kierunkiem Katarzyny Adamkowskiej.
wyróżnienie: Dominika Kuryłowicz z SP nr 5 pod kierunkiem Edyty Włodarczyk

Kategoria Zespoły:
I miejsce "Parafraza" z I LO pod kierunkiem Marii Seibert
II miejsce "Patria" z ZSP nr 3 pod kierunkiem Katarzyny Kruszewskiej
III miejsce "Rock Band" z ZSP nr 2 pod kierunkiem Agnieszki Ryńskiej
wyróżnienie: zespół z Zespołu Szkół Katolickich w Malborku pod kierunkiem Karoliny Serafin - Lasota