Czwartek, 13 czerwca 2024. Imieniny Antoniego, Gracji, Lucjana

Seniorzy, Balbiny i radni z MRMM na wymianie w Monheim nad Renem

2017-11-14 14:47:53 (ost. akt: 2017-11-14 15:27:25)

Wczoraj (13.11) zakończyła się pięciodniowa wymiana partnerska w niemieckim mieście Monheim nad Renem. Uczestniczyły w niej 3 grupy, które odwiedziły swoich przyjaciół lub pojechały, aby takie przyjaźnie dopiero nawiązać.

Seniorzy z Uniwersytetu 3 Wieku i z Freudekreis Malbork odwiedzają się od lat, w Monheim czują się właściwie już jak u siebie. Tym razem mieli również okazję integrować się z młodzieżą z Malborka, ponieważ wiele punktów programów było wspólnych. Dla Balbin i Marii Seibert oraz dla radnych z Młodzieżowej Rady Miasta Malborka pod opieką Ewy Arbart była to pierwsza wizyta w Monheim i nawiązanie pierwszych, ale bardzo bliskich kontaktów z kolegami i koleżankami z tego miasta. Obie grupy mieszkały w tym czasie u rodzin goszczących, niektórzy chodzili nawet z nimi do szkoły. Balbiny przyjął chór "Kinder- und Jugendchor e.V." pod kierunkiem Dany Drechsel a MRMM gościła u radnych z Jugendparlament, którymi opiekuje się Eva Maria Heggemann. Przez dwa dni malborczykom towarzyszył burmistrz Marek Charzewski.

Po przyjeździe w środę seniorzy od razu udali się na spotkanie ze swymi znajomymi, natomiast młodzież pojechała na zwiedzanie Kolonii. Największe wrażenie zrobiła na nich oczywiście olbrzymia katedra gotycka. Po powrocie czekały na nich rodziny, także wieczór spędzili już w niemieckich domach.

Czwartek był dość oficjalny. Burmistrz Daniel Zimmermann zaprosił gości do Ratusza i w krótkiej prezentacji opowiedział o Monheim, potem pokazał i omówił najważniejsze miejsca na Starówce. Wieczorem w kościele ewangelickim miała miejsce bardzo poruszająca uroczystość upamiętniająca Kryształową Noc, czyli noc pogromu Żydów w 1938 r. Program przygotowali uczniowie ze szkół w Monheim, Balbiny zaśpiewały utwory muzyki dawnej.

W piątkowe przedpołudnie każda grupa miała własny program. Seniorzy odwiedzili miejsca pamięci związane ze zniszczeniem Monheim w lutym 1945 i ze śmiercią księdza Franz Boehma, który zmarł w KZ Dachau. Radni z MRMM wraz z burmistrzem Charzewskim pojechali zwiedzić Landtag NRW, czyli parlament landu Nordrein Westfallen. O działalności parlamentarzystów, zagadnieniach związanych głównie z oświatą i młodzieżą opowiedział jeden z najmłodszych posłów, jego asystenci z kolei pokazali budynek wraz z salą plenarną. Balbiny w tym czasie miały warsztaty muzyczne, na których przygotowywały wspólne utwory na wieczorny koncert.

Po południu wszyscy spotkali się na uroczystości nadania jednemu z placów w Monheim nazwy naszego miasta, czyli Malbork Platz. Zebrani mieli okazję wysłuchać koncertu muzyki dawnej w wykonaniu Balbin w wersji Cantus Mariae. Krótkie przemowy o współpracy partnerskiej pomiędzy naszymi miastami wygłosili burmistrzowie Zimmermann i Charzewski, następnie wspólnie odsłonili szyld z nazwą placu oraz symboliczną rzeźbę kamienną wykonaną przez lokalnych artystów.

Wieczorny koncert w szkole muzycznej dla gości i gospodarzy miał z jednej strony charakter integracyjny - wystąpiły oba zespoły w repertuarze własnym oraz wspólnie przygotowanych utworach, miał również pokazać kulturę polską, stąd publiczność mogła między innymi wysłuchać piosenek ludowych i najbardziej znanych utworów lat 60-tych i 70-siątych. Balbiny zaprezentowały się bardzo profesjonalnie, zebrały gromki aplauz i mnóstwo gratulacji.

W sobotę i niedzielę Młodzieżowa Rada i Jugendparlamen zaplanowali wspólny projekt w Dusseldorfie dotyczący stereotypów oraz wielokulturowości, byli również na sztuce teatralnej a w niedzielę razem z Balbinami zwiedzali miasto.

11 listopada o godz. 11.11 w Monheim z wielką pompą rozpoczął się karnawał. Najpierw karnawaliści wraz z dziećmi obudzili szelmę, która spała w wieży szelmowskiej (Schelmenturm), a wieczorem nastąpiło pożegnanie starej pary książęcej i przedstawienie nowej, która przejęła władzę na kolejny rok. Imprezie towarzyszyły występy grup karnawałowych, dowcipne przemowy i oczywiście dobra zabawa. Ponieważ tego samego dnia w Polsce obchodziliśmy nasze Święto Niepodległości, wszyscy uczestnicy wyjazdu mieli przypięte biało czerwone kotyliony.

Ta listopadowa wizyta miała charakter wymiany partnerskiej, czyli w przyszłym roku czekają nas rewizyty. Terminy są już zaplanowane, teraz my będziemy mogli pokazać naszym partnerom najbardziej atrakcyjne miejsca w mieście i regionie, zaproponować ciekawe spotkania i zajęcia integracyjne oraz odwdzięczyć się za ich gościnność. Wszyscy wrócili przekonani, że to dopiero początki długiej i dobrej współpracy.

Więcej na temat wymiany MRMM na profilu FB

Więcej na temat wymiany Balbin na profilu FB