Czwartek, 30 maja 2024. Imieniny Ferdynanda, Gryzeldy, Zyndrama

Konkurs o symbolach narodowych i przegląd pieśni narodowych w SP 9

2017-11-14 09:49:40 (ost. akt: 2017-11-14 09:50:39)

Każde państwo na świecie ma własne symbole narodowe, które podkreślają jego charakter. Z tej okazji w malborskiej "dziewiątce", w ramach obchodów Święta Niepodległości, dnia 13 listopada odbył się konkurs historyczny dla uczniów klas czwartych pt. "Polskie Symbole Narodowe" oraz przegląd pieśni narodowych w klasach 0 – III.

Najpierw z inicjatywy i pod kierunkiem Pani Marty Sikory odbył się szkolny przegląd Pieśni Patriotycznych dla klas I-III. Na przesłuchania zgłosili się uczniowie od klasy,, 0’’ po klasy III. Wszyscy uczestnicy zaprezentowali bogaty i ciekawy repertuar. Utwory zaśpiewane przez najmłodszych ,,dziewiątkowiczów’’ opisywały nie tylko najważniejsze wydarzenia z naszej historii, ale również piękno Ojczyzny. Było dostojnie i wzruszająco. Wszystkie klasy zostały obdarowane pięknymi dyplomami i zestawami artykułów szkolnych.

Natomiast konkurs o symbolach narodowych odbywał się na holu głównym, gdzie ustawione były stoły przy, których zasiedli reprezentanci wszystkich klas czwartych. Trzyosobowe reprezentacje klasowe zostały wyłonione w drodze eliminacji, które odbyły się na zajęciach historii. W programie apelu znalazł się montaż słowno – muzyczny, podczas którego nie zabrakło odniesień do historii i pieśni patriotycznych, które na scenie wykonał zespół wokalny ,,Canto’’ prowadzony przez Pana Łukasza Rosiak. Uroczysty i podniosły charakter apelu podkreśliły galowe stroje uczniów, rozetki, kokardy oraz scenografia przygotowana przez Pana Adama Liszewskiego, nawiązująca do tematyki tego święta.

Przebieg konkursu polegał na tym, iż prowadząca konkurs Pani Danuta Silezin odczytywała wybrany przez kapitana danego zespołu numer z losowego zestawu pytań, pod którym ukryte było pytanie związane z wizerunkiem polskiego godła, bądź pytania związanego z historią hymnu narodowego. Za każdą trafną odpowiedź drużyna otrzymywała punkty. Czas odpowiedzi był ograniczony. W trakcie konkursu drużyny miały także, za zadanie pomalowanie historycznej mapy II RP oraz uzupełnienie wyrazów w Hymnie Narodowym. Były również punkty za kolorystykę stroju.

Rywalizacja pomiędzy klasami była wyrównana, a każda drużyna klasowa była świetnie przygotowana, jednak po obliczeniu punktacji przez jury I miejsce zajęła klasa 4 b, natomiast drugą lokatę klasa 4 d, zaś ostatnie miejsce na podium klasa 4 a, a tuż za podium 4 c. Każda klasa otrzymała piękny dyplom.
Wszystkim uczestnikom gratulujemy olbrzymiej wiedzy historycznej.

Tekst i zdj. Adam Liszewski