Sobota, 22 czerwca 2024. Imieniny Pauliny, Sabiny, Tomasza

Przedsiębiorco, odbierz list z ZUS

2017-11-06 10:46:31 (ost. akt: 2017-11-06 10:46:41)

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zakończył wysyłkę listów do płatników składek z informacją o własnym numerem konta. Bez niego od stycznia 2018 r. nie będzie można opłacić składek. Ważne jest więc, żeby odbierać korespondencję z ZUS i informować Zakład o każdej zmianie adresu.

Wraz z nowym rokiem nadejdzie rewolucja w płatnościach do ZUS. Zostanie wprowadzona tzw. e-Składka. Zamiast trzech lub nawet czterech przelewów do ZUS, przedsiębiorcy będą wykonywać tylko jeden, na własny numer rachunku, zawierający NIP. Ułatwi to cały proces, ograniczy koszty i zlikwiduje problem niezidentyfikowanych wpłat. Od nowego roku przelewy na dotychczasowe konta nie będą przyjmowane.

Oba pomorskie Oddziały Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wysłały prawie 250 tys. listów z numerem rachunku składkowego. Trafiały one do pracodawców, prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, opłacających składki za zatrudnioną nianię i osób opłacających składki dobrowolnie, a także do już nieaktywnych płatników składek, którym pozostały nieopłacone składki. Część z nich wróciła do nadawcy. Większość zwrotów wynika z faktu, iż płatnicy zmienili adres i nie poinformowali o tym ZUS ale są też tacy, którzy…boją się odbierać listów poleconych w obawie, że znajdą tam wezwanie do zapłaty. Zakład będzie teraz i starał się dotrzeć z informacją o numerze rachunku składkowego do osób, które nie odebrały korespondencji. Informacji o własnym numerze rachunku składkowego możemy zasięgnąć w każdej placówce ZUS, a także Centrum Obsługi Telefonicznej. Ponad to pod adresem internetowym www.eskladka.pl, działa wyszukiwarka numerów rachunków składkowych.