Niedziela, 21 kwietnia 2024. Imieniny Jarosława, Konrada, Selmy

Proste płatności do ZUS

2017-10-24 10:12:59 (ost. akt: 2017-10-24 10:15:27)

Koniec z trzema przelewami do ZUS. Od nowego roku wszyscy będą opłacać składki jednym przelewem na indywidualny numer rachunku składkowego. Płacenie składek będzie teraz równie proste, jak płacenie rachunku za prąd, czy telefon.

Do tej pory, żeby opłacić składki trzeba było wykonać trzy lub nawet cztery przelewy, wpisując na wpłacie m.in. NIP, REGON numer i serię dowodu osobistego, co pozwalało na jej zidentyfikowanie. Powodowało to liczne problemy. Cześć płatników za każdy przelew płaciła prowizję, a samo wykonywanie przelewów zajmowało wiele czasu i było skomplikowane. Zdarzały się błędy, które powodowały, że składki trafiały niewłaściwe rachunki lub nie mogły być prawidłowo zaksięgowane.

e-Składka ułatwi ten proces i zminimalizuje problemy. Dzięki temu, że płatnik będzie miał indywidualny numer rachunku, ZUS od razu zaksięguje wpłatę na jego koncie. Płatnik nie będzie podawał w przelewie, jakie składki opłaca i za jaki okres. ZUS każdą wpłatę  podzieli proporcjonalnie na wszystkie ubezpieczenia i fundusze. Zrobi to na postawie składek przypadających do zapłaty w deklaracji złożonej za ostatni miesiąc.

Do końca grudnia ZUS będzie wysyłał listy z informacją o numerze rachunku. W Pomorskiem listy takie otrzyma blisko 250 tys. płatników – aktywnych i takich, którzy zakończyli działalność, lecz pozostało im zadłużenie.

Jeśli do końca 2017 r. ktoś nie dostanie informacji lub ją zgubi powinien skontaktować się z placówką ZUS lub z Centrum Obsługi Telefonicznej pod numerem 22 5601600. Sprawdzenie, czy ma się numer najpóźniej przed terminem płatności składki za grudzień 2017 r. jest bardzo ważne, gdyż dotychczasowe rachunki zostaną zamknięte 31 grudnia. Bez nowego numeru nie będzie można opłacić składek.

Numer można sprawdzić w każde placówce ZUS, w Centrum Obsługi Telefonicznej, a także na stronie www.eskladka.pl.

Zawiera on numer identyfikacyjny ZUS - 60000002026, a jego ostatnie 10 cyfr to NIP płatnika.

http://m.82-200.pl/2017/10/orig/eskladka-numer-rachunku-skladkowego-1856.jpg