Wtorek, 6 czerwca 2023. Imieniny Laury, Laurentego, Nory

Śniadanie Biznesowe dla Kobiet na tematy "okołobiustne"

2017-10-19 09:09:58 (ost. akt: 2017-10-20 15:28:15)

Około 80 kobiet przyszło dziś (20.10) do restauracji Parafka na Śniadanie Biznesowym dla Kobiet zorganizowane przez Pomorską Agencję Rozwoju Regionalnego S.A. Tematem spotkania była profilaktyka raka piersi, samobadanie oraz braffiting, czyli sztuka dobrania odpowiedniego biustonosza.

Problem ten stał się tematem książki napisanej przez rodowitą mieszkankę Malborka Izabelę Sakutovą. „Brafitting – lifting piersi bez skalpela” to książka, która mówi o dbaniu o zdrowie piersi i o doborze biustonoszy na różnych etapach życia kobiety oraz porusza wszystkie inne „okołobiustne” tematy.

Gości przywitała redaktor książki Kamila Recław, która przybliżyła zebranym paniom postać autorki i jej dotychczasowe osiągnięcia. Następnie głos zabrał główny gość spotkania Izabela Sakutova, która przede wszystkim zachęcała kobiety do regularnego badania i samobadania piersi. Badanie u specjalisty należy wykonywać przynajmniej raz w roku, natomiast samemu należy kontrolować się raz w miesiącu.

Kolejnym ważnym aspektem cieszenia się pięknymi i zdrowymi piersiami jest odpowiednio dopasowany biustonosz. Pani Sakutowa opowiedziała o stanikowych mitach, omówiła i zaprezentowała różne rodzaje biustonoszy, uwzględniając przy tym stanikową modę.

Na zakończenie przybliżyła akcję Re(CYC)lingową kampanii Dotykam Wygrywam, która została wymyślona 6 lat temu w malborskiej firmie So Chic. W ramach akcji oddaje się swoje stare biustonosze do re(CYC)lingu, do utylizacji, a całościowy zysk jest przekazywany na wsparcie działań stowarzyszenia Polskie Amazonki Ruch Społeczny na rzecz walki z rakiem piersi. Za każdy oddany stanik otrzymuje się KUPON O WARTOŚCI 20zł na zakup nowego, wygodnego i dobrze dopasowanego biustonosza z oferty marek Panache.

Akcja Dotykam Wygrywam jest realizowana również w Malborku w sklepie Stanikowy Zawrót Głowy (ul. Mickiewicza 31A/2, 82-200 Malbork tel. 518 994 498).

Po prezentacji coach Beata Sławkowska-Domurad przeprowadziła z paniami warsztaty pt.: „Jeżeli Twoje myśli są inwestycją w twoją przyszłość to w co inwestujesz …?”.

Izabela Sakutova jest ekspertką i szkoleniowcem brafittingu z ponad 13-letnim doświadczeniem, od lat dba o bieliźnianą garderobę wielu polskich gwiazd, które również wypowiedziały się w książce i podzieliły swoje biustonoszowe historie, jest ekspertką brafittingu w programie Polsatu – Supermodelka Plus Size oraz występuje jako ekspert w innych programach telewizyjnych, radiowych, udziela licznych wywiadów w prasie ogólnopolskiej, służy też ekspertyzą w działach o bieliźnie w innych książkach poradniczych.Każdego roku w Polsce u ponad 17 tys. kobiet diagnozuje się raka piersi. Niestety, około 35% z nich nie ma szansy na wyleczenie z powodu zbyt późnego wykrycia choroby. Najczęstszym powodem jest późne zgłoszenie się do lekarza oraz brak wiedzy na temat wykonywania samobadania piersi.

I jeszcze parę słów o profilaktyce:

Dwa kroki do zdrowego biustu

Pierwszym etapem dbania o zdrowie piersi jest systematyczna konsultacja z lekarzem oraz comiesięczne samobadanie. „Każda kobieta powinna znać swoje piersi i reagować w przypadku pojawiania się w nich jakichkolwiek zmian, których uprzednio nie było. W tym celu rekomendowane jest samobadanie piersi” - informuje prof. Tadeusz Pieńkowski, onkolog kliniczny, chirurg i prezes Polskiego Towarzystwa do Badań nad Rakiem Piersi. „Drugim krokiem jest noszenie dobrze dobranego biustonosza, gdyż stanik, który nie uwiera i nie uciska biustu to zdrowie, właściwe podtrzymanie, ochrona przed opadaniem piersi oraz poprawna sylwetka” dodaje Izabela Sakutova, Panache Lingerie, organizator kampanii Dotykam=Wygrywam.

Samobadanie

Ponad połowa Polek deklaruje, że wykonuje samobadanie piersi, lecz zaledwie 20% z nich robi to regularnie. Piersi najlepiej badać raz w miesiącu, między 6. a 9. dniem cyklu. Gdy zauważysz jeden z poniższych niepokojących sygnałów, koniecznie udaj się do lekarza. Pamiętaj: nie każdy guzek jest rakiem! Rak piersi wcześnie wykryty jest uleczalny. DOTYKAJ=WYGRYWAJ, NIE ZWLEKAJ!

	http://m.82-200.pl/2017/10/orig/opis-1824.jpg

tekst na podstawie informacji prasowych