Poniedziałek, 22 kwietnia 2024. Imieniny Łukasza, Kai, Nastazji

Wystawa prac uczniów Powiatowego Ogniska Plastycznego

2017-10-12 14:25:47 (ost. akt: 2017-10-16 09:50:23)

W środę 11 października w Galerii Nova odbyła się prezentacja wystawy prac uczniów Powiatowego Ogniska Plastycznego z Malborka.

Wystawa trwa do końca 31 października w godzinach pracy Szpitala Jerozolimskiego.


Wernisaż wystawy Powiatowego Ogniska Plastycznego w Malborku
13.01.1955 roku Dziennik Bałtycki opublikował artykuł z nagłówkiem „Malbork może być dumny ze swego Ogniska Plastycznego”. Minęły dziesiątki lat a my godnie możemy przytoczyć te same słowa.

Miniony wernisaż wystawy, który odbył się 11 października 2017 roku ukazał jak liczne talenty reprezentują uczniowie Ogniska. Zgromadził on obecnych wychowanków, rodziny, absolwentów, nauczycieli, sympatyków oraz władze i dyrektorów instytucji naszego miasta. Wystawa poświęcona twórczości uczniów Powiatowego Ogniska Plastycznego przystroiła mury Galerii Nova Szpitala Jerozolimskiego a sam wernisaż uwieńczył koncert w wykonaniu uczniów malborskiej Szkoły Muzycznej.

W minionych dniach doświadczyłam bardzo ciekawej rozmowy z obecną panią dyrektor placówki – Agnieszką Daniłów. Początkowo rozmowa miała skupić się głównie na wspomnianym wernisażu , natomiast usłyszałam pełną pasji historię dotyczącą powstania placówki, zaangażowania założyciela, jak również aktualnej pracy w Ognisku.

Przypomnijmy, że inicjatorem i założycielem Ogniska Plastycznego w Malborku był Piotr Szymski – artysta malarz, rzeźbiarz, absolwent krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. W 1949 roku pełen zapału i ambicji przyjechał do Malborka, aby w dość trudnych czasach powojennych rozwijać kulturę na terenie powiatu malborskiego. Pracę swoją rozpoczął 15 stycznia 1950 roku, tworząc miejsce do nauki, rozwijania pasji oraz spędzania czasu wolnego. W zajęciach brały udział dzieci, młodzież oraz osoby dorosłe. Ognisko kojarzy nam się z ciepłem, zarówno dosłownie, jak i w przenośni. Uczniowie z lat pięćdziesiątych wspominają, że „czasy powojenne były bardzo ciężkie… Pan Piotr często przygotowywał dla nich coś do jedzenia i dbał, aby w pracowniach było zawsze ciepło”. Obecnie pracownicy placówki z szacunkiem podtrzymują iskrę, którą rozpalił założyciel, tworząc atmosferę bezpieczeństwa, wsparcia, życzliwości, co widać po radości dzieci oraz wdzięczności rodziców. POP odwiedzają również absolwenci, dyrektorzy zaprzyjaźnionych szkół i instytucji. Są to miłe spotkania, które pogłębiają wiarę, iż miejsce to jest ważne, potrzebne i pozostawia ślad w sercach wychowanków.

W trakcie wernisażu byliśmy świadkami wielu wyrazów obustronnej wdzięczności. Było mnóstwo życzeń, nagród, kwiatów. Słodyczy nie zabrakło.
A czy wybór prac, które wędrują na wystawę jest prosty?

Pani dyrektor twierdzi, iż nie jest to zadanie łatwe. Talent wychowanków jest wielki a ogrom prac wykonanych w ciągu roku dostarcza nie lada wyzwań podczas dokonywania wyboru. Prace są wcześniej analizowane, następnie odpowiednio zakomponowane. Na każdy wytwór należy spojrzeć kilka razy, aby ocenić, czy zostanie zaprezentowany, gdyż ilość miejsc jest niestety ograniczona.
Co cieszy nauczycieli?
Na pewno dużo radości sprawiają postępy dzieci. Nauczyciele dbają o to, aby każdy rozwinął swój język i żeby twórcy nie upodobniali się do siebie, stąd różnorodność prac ukazana na wystawie.


Powiatowe Ognisko Plastyczne aktualnie skupia wszystkich tych, którzy posiadają zamiłowania plastyczne i pragną je czynnie rozwijać. Uczniowie często kontynuują naukę w średnich i wyższych szkołach plastycznych. Program zajęć obejmuje rysunek, malarstwo, grafikę, rzeźbę i sztukę użytkową. Głównym celem placówki jest wychowanie twórców i świadomej publiczności dla sztuki.

Podsumowując należy dołączyć się do życzeń, aby całej kadrze nie zabrakło pasji do dalszej twórczej pracy, wielu sukcesów i kolejnych udanych wystaw, a tych, którzy jeszcze nie odwiedzili Galerii w Szpitalu Jerozolimskim informujemy, że wystawa prac uczniów POP trwa do końca października.

W imieniu ekipy POP serdecznie zapraszamy.
Na podstawie rozmowy z dyr. Agnieszką Daniłów oraz informacji ze strony POP W Malborku.
Rozmawiała Joanna Czerwińska.