Piątek, 19 lipca 2024. Imieniny Alfreny, Rufina, Wincentego

Pisanie to zaklinanie świata w słowa - "Z książką na walizkach"

2017-10-07 22:51:16 (ost. akt: 2017-10-07 22:59:37)

Tradycją stały się jesienne spotkania młodych czytelników z twórcami literatury w naszej bibliotece. Tegoroczne „Walizkowe Spotkania” były jubileuszowe, bo odbywały się już po raz dziesiąty. Za sprawą spotkań, które organizuje Miejska Biblioteka Publiczna, malborskie dzieci i młodzież mają możliwość osobistego kontaktu oraz poznania twórczości wielu współczesnych najlepszych polskich pisarzy, redaktorów prasowych, grafików, wydawców, rysowników, językoznawców i ilustratorów książek. W tym roku biblioteka gościła Małgorzatę Strękowską-Zarembę oraz Tomasza Trojanowskiego.

W czwartek, 5 października, młodzi czytelnicy uczestniczyli w spotkaniu z Małgorzatą Strękowską-Zarembą, autorką ponad czterdziestu książek dla dzieci, współautorką podręczników szkolnych a także dziennikarką. W trakcie spotkania pisarka opowiadała o bohaterach swoich książek i pracy pisarza. Poznaliśmy niesfornego Maciusia, bohatera cyklu opowiadań Okropny Maciuś…oraz Filipka, głównego bohatera ostatniego cyklu opowiadań. Filipek to istny wulkan energii, a jego głowa to prawdziwa skarbnica niepoprawnych pomysłów.

Natomiast w piątek, 6 października, uczniowie mieli okazję bezpośredniego poznania pisarza, pedagoga, autora kilkudziesięciu słuchowisk radiowych, redaktora programów telewizyjnych dla dzieci i dla dorosłych Tomasza Trojanowskiego. Pan Tomasz jest autorem powieści i opowiadań dla dzieci i młodzieży, których bohaterami są zwierzęta, głównie koty i futrzane stworki z wielkimi oczami – Lolek Skarpetczak czy Włochacz Bąbel. „Kocie historie” to debiut literacki Tomasza Trojanowskiego, za który otrzymał Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego.
Autor w czasie spotkania opowiadał o pracy pisarza, o tym jak powstaje książka, jak ważna jest wyobraźnia i pomysł na książkę, jak absorbujące jest poznawanie świata i jak niezwykła może być codzienność dzięki odrobinie wyobraźni. W czasie spotkania z Tomaszem Trojanowskim dominowała tematyka kocia, bo to właśnie koty są bohaterami jego kilku książek. Koty, najbardziej tajemnicze i nieprzewidywalne stworzenia, bardzo często fascynują pisarzy. Pewnie dlatego powstało tyle „kocich opowieści”.

W trakcie spotkań także zostali wyłonieni przez pisarzy zwycięzcy konkursu plastycznego Strachy na Lachy, który towarzyszył tegorocznym Walizkom. Zwycięzcy oraz wyróżnieni zostali nagrodzeni książkami.
Uczestnicy obu spotkań mogli zakupić po atrakcyjnych cenach książki autorów i otrzymać autograf z indywidualną dedykacją.
Radosna, ciepła i przyjazna atmosfera spotkań oraz ciekawa fabuła utworów literackich na pewno zachęci młodych do sięgnięcia po książki.

Zainteresowanych „kocimi” książkami Tomasza Trojanowskiego i niepoprawnymi bohaterami Maciusiem i Filipkiem Małgorzaty Strękowskiej-Zaremby zapraszamy do Biblioteki dla Dzieci i Młodzieży, w naszych zbiorach posiadamy wszystkie tytuły autorów.
Poniżej kilka zdjęć ze spotkań.

przygotowała Danuta Czop,
Mediateka - biblioteka dla dzieci i młodzieży