Wtorek, 18 czerwca 2024. Imieniny Elżbiety, Marka, Pauli

Kolejna edycja akcji "Decydujesz, pomagamy" - głosuj na Fundację z Malborka

2017-10-05 09:24:52 (ost. akt: 2017-10-11 08:20:53)

Do 31 października klienci sklepów Tesco będą decydować jaka inicjatywa prospołeczna powinna otrzymać dofinansowanie w programie „Decydujesz, pomagamy”. W Malborku i okolicy konkurują ze sobą: Fundacja Grupa Zainteresowania Alternatywnego, Stowarzyszenie Młodzi dla Żuław oraz Stowarzyszenie „Endorfina”. Jedna z nich otrzyma grant na realizację swojego pomysłu.

Pierwsze dwie edycje programu pokazały nam jak wiele dobrego mieszkańcy są w stanie zrobić przy naszej pomocy. Fantastyczne inicjatywy, pozytywna energia i zaangażowanie organizacji, mieszkańców, klientów i pracowników Tesco utwierdza nas w przekonaniu, że program jest potrzebny. Naszym zdaniem wszystkie projekty są wspaniałe, już nie możemy się doczekać rezultatów tej edycji – mówi Daria Kulińska Członek Rady Fundacji Tesco.

Na potrzeby programu mapa Polski została podzielona na 125 mikroregionów. W każdym z nich Komisja Grantowa wybrała 2 lub 3 najlepsze pomysły. Teraz mieszkańcy danego regionu wyłonią zwycięzców wśród autorów projektów, które dotyczą edukacji, promocji zdrowego stylu życia, rewitalizacji przestrzeni miejskich, aktywizacji osób starszych i wielu innych. W regionie w gronie finalistów znalazły się:

Fundacja „Grupa Zainteresowania Alternatywnego” z Malborka zajmuje się alternatywnymi formami spędzania czasu przy okazji aktywizują społeczność lokalną. Środki z grantu przeznaczy na doposażenie Centrum Wolontariatu, czyli stworzenie nowego miejsca w regionie dla wszystkich działaczy społecznych.

Stowarzyszenie „Młodzi dla Żuław”, którego głównym celem jest wszechstronne wspieranie zrównoważonego rozwoju Gminy Miłoradz oraz całego obszaru Żuław Wiślanych, polegające na integracji ładu środowiskowego, gospodarczego, społecznego i przestrzennego. Środki z grantu przeznaczy na zakup wielkoformatowych, plenerowych gier planszowych, które służyć będą mieszkańcom 9 sołectw w Mobilnym Centrum Zabaw Edukacyjnych.

Stowarzyszenie „Endorfina”, którego celem działań jest rozwijanie i propagowanie wszelkich inicjatyw, postaw oraz działań na rzecz rozwoju aktywności fizycznej, a także popularyzacja ochrony zdrowia i aktywnego stylu życia poprzez sport, rekreację oraz szeroko rozumianą kulturę fizyczną wśród społeczności lokalnej. Środki z grantu przeznaczy na organizację zajęć skakania na trampolinie, mającą na celu promocję zdrowego stylu życia.
O tym, który projekt zwycięży i otrzyma grant w wysokości 5000 złotych, zdecydują mieszkańcy regionu.

Obrady jury w III edycji były bardzo trudne. Wszystkie organizacje wykazały się dużym zaangażowaniem i podjęcie decyzji odnośnie tych, które przejdą pod etap głosowania, nie było proste. Cieszymy się, że pracujemy przy projekcie, który wzbudza tyle emocji – mówi Adam Chabiera, koordynator Programu „Decydujesz, pomagamy”; Pracownia Badań
i Innowacji Społecznych „Stocznia”.

Liczy się każdy głos
Każdy może wziąć los w swoje ręce i oddać głos na inicjatywę, która jego zdaniem najlepiej wesprze lokalne społeczności. Zasady głosowania są bardzo proste. W każdym sklepie Tesco klienci sieci za każde dokonane zakupy otrzymają specjalny żeton, który będą mogli wrzucić do urny konkursowej z trzema przegrodami. W ten sposób oddadzą głos na projekt, który ich zdaniem jest najlepszy i to właśnie on powinien otrzymać dofinansowanie na jego realizację. Zwycięży ten pomysł, który otrzyma najwięcej głosów. Już w trakcie głosowania na stronie internetowej programu będzie można obserwować, jak radzą sobie finaliści w poszczególnych regionach. Finałowe wyniki i lista zwycięzców programu zostanie opublikowana po 13 listopada 2017 na stronie: www.tesco.pl/pomagamy.

Wszystko w rękach mieszkańców
To już trzecia edycja programu organizowanego przez Tesco i Fundację Tesco. Od 3 do 31 października potrwa głosowanie na najlepsze projekty nadesłane do programu „Decydujesz, pomagamy”. Spośród prawie pięciuset zgłoszeń z całej Polski jurorzy wyłonili 339 finalistów, którzy powalczą o 125 grantów. W programie biorą udział organizacje pozarządowe, spółdzielnie socjalne oraz grupy nieformalne, które za pomocą internetowego formularza, przedstawiły swój pomysł na wspieranie lokalnych społeczności i zmianę najbliższego otoczenia. Lista finalistów, którzy biorą udział w głosowaniu dostępna jest na stronie internetowej programu.

Uczestnicy programu z całej Polski powalczą o granty o łącznej sumie 625 000 złotych. O tym, kto otrzyma dofinansowanie na zrealizowanie swoich wymarzonych pomysłów, zdecydują mieszkańcy poszczególnych regionów
w otwartych głosowaniach w sklepach Tesco.