Czwartek, 8 grudnia 2022. Imieniny Delfiny, Marii, Wirginiusza

Malowidło przed "Łaciną" wprowadzi nas do piwnic staromiejskich

2017-09-26 11:37:18 (ost. akt: 2018-03-27 11:59:28)

W ramach projektu pn. Prace restauratorskie i konserwatorskie w obrębie Miejskich Murów Obronnych w Malborku i nadanie im nowych funkcji „Zewnętrznego Muzeum Fortyfikacji", w otoczeniu Szkoły Łacińskiej powstaje malowidło 3D nawiązujące do tematyki historycznego zagospodarowania Starego Miasta w Malborku. Dzieło wykonuje artysta rzeźbiarz i malarz Gracjan Kaja.

- Projekt malowidła na podstawie zdjęć - między innymi piwnic, które znajdowały się pod Szkołą Łacińską - wykonałem razem z żoną Aliną. Malowidło przedstawia "piwnicę w dziurze" na różnych poziomach, z przejściami, bramami i schodami. W centralnym punkcie znajduje się skrzynia ze średniowiecznym malborskim skarbem, czyli bursztynami - mówi Gracjan Kaja. - Całość namalowana jest specjalnymi farbami do betonu, które utwardzają się po kilku dniach od ich użycia - dodaje.

Najlepszy widok na malowidło osiągniemy patrząc z góry zza barierki. Wtedy będziemy mogli odnieść wrażenie, że bez problemu moglibyśmy zejść do tego niezwykłego staromiejskiego pomieszczenia.

Kolejne dzieło Gracjana Kaji w ramach tego samego projektu będziemy mogli podziwiać jeszcze w tym roku przy Bramie Garncarskiej. Będzie to makieta Starego Miasta wykonana z żywicy pomalowanej w kolorze metalicznego brązu z patynowaniem.

Projekt „Zewnętrznego Muzeum Fortyfikacji" polega na stworzeniu ścieżki edukacyjnej na bazie obecnych ciągów pieszych z wyeksponowaniem istniejących zabytkowych części murów i pozostałości Starego Miasta oraz z ukazaniem nieistniejącej już dawnej Starówki, czego elementem jest dzieło przy "Łacinie".	http://m.82-200.pl/2018/03/orig/loga-projekty-2677.jpg