Wtorek, 21 maja 2024. Imieniny Jana, Moniki, Wiktora

I Malborski Maraton Kajakowy

2017-09-25 11:47:17 (ost. akt: 2017-09-26 12:13:24)

W sobotę 23 września odbył się I Malborski Maraton Kajakowy. W imprezie wzięło udział 28 kajakarzy z całej Polski (m.in. Wrocław, Białogard, Dęblin, Warszawa, Sanok, Gdańsk, Bydgoszcz, Włocławek, Sztum, Malbork).

Zawodnicy wystartowali zgodnie z planem o godz. 6:30 rano. Sygnał do startu dał Pan Burmistrz Marek Charzewski. Linia mety została zamknięta po upływie 12 godzin o 18:30. Przez ten czas kajakarze przepłynęli w sumie 1818 km. Średnia wieku zawodników to 50 lat. Najstarszy uczestnik to Edward Góra (73 lata) utytułowany kajakarz z Gdańska płynął z Mirosławem Muszyńskim w osadzie K2 i przepłynęli 72 km.

Najdłuższy dystans pokonała osada K2 Adrian Sieniakowski – Sebastian Górajczyk 120 KM.

W kategorii jedynek udało się przepłynąć najwięcej 116 km, a dokonali tego Piotr Rosada startujący w kategorii K1M (otrzymał puchar Burmistrza), oraz wielokrotny Mistrz Świata w kajakarstwie klasycznym mastersów Tadeusz Rek z Sanoka startujący w kategorii K1M60+ (zdobył puchar Dyrektora Przedszkola w Starym Polu).

Wielkie wyzwanie podjął Adam Figurski (współorganizator imprezy) ponieważ udało mu się przepłynąć 62 km kanadyjką, czyli cały dystans klęczał na kolanie.

Kategorię kobiet wygrała Jolanta Rosada przepływając 68km, żona Piotra Rosady. Do tej pory asystowała mężowi podczas maratonów lub startowała z nim w osadzie K2mixt. Druga z kobiet Marta Kuźniarska przepłynęła również 68 km lecz na mecie była druga.

Andrzej Kosioł z Wrocławie we wrześniu tego roku gościł w Malborku dwa razy dzisiaj przepłynął kajakiem 92 km, a trzy tygodnie wcześniej ukończył niedzielny dystans Castle Triathlon Malbork.

60 km przepłynął Henryk Frąckowiak na co dzień trenujący kajakarstwo w Sztumie.

Impreza odbyła się bez żadnych incydentów, wszystko zrealizowano zgodnie z planem.

Do organizacji imprezy przyczynili się:

1. Burmistrz Miasta Malborka Pan Marek Charzewski ufundował puchary dla pierwszych trzech miejsc w każdej kategorii, oraz objął honorowy patronat nad wyścigiem,
2. Wydział Promocji, Turystyki i Współpracy z Zagranicą - Urząd Miasta Malborka
3. Dyrektor Przedszkola w Starym Polu Pani Ewa Grenda ufundowała Puchar za pierwsze miejsce w kategorii K1M60+,
4. Dyrektor OSiR w Malborku Pan Piotr Sadowski udostępnił obiekty na potrzeby wyścigu oraz aktywnie pomagał w trakcie organizacji zawodów,
5. Studenci Wyższej Szkoły Gospodarki w Malborku – zabezpieczenie logistyczne imprezy,
6. Strażacy OSP w Malborku, ratownicy medyczni, Policja Malbork oraz Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe – zapewnili bezpieczeństwo uczestnikom i organizatorom,
7. Pan Marek Grenda Powiatowy Szkolny Związek Sportowy – aktywna pomoc przy organizacji,
8. Pan Andrzej Lewandowski Malborki Klub Sportowy Nogat – aktywna pomoc przy organizacji,
9. Firma Graw Tech z Malborka
10. Pani Jolanta Głodnicka (MSS Lena) oraz Nadia Figurska – organizacja biura zawodów,
11. Muzeum Zamkowe – pomoc przy organizacji,
12. Łukasz Koteras – aktywny wolontariusz.

Tekst i zdjęcia: Michał Zielski
Stowarzyszenie Przyjazne Przedszkole w Starym Polu