Czwartek, 9 lutego 2023. Imieniny Bernarda, Eryki, Rajmunda

W sobotę w Karwanie odkrywaliśmy miasto mozaiki czyli włoską Rawennę

2017-09-25 09:54:15 (ost. akt: 2017-09-25 11:25:00)

W sobotę (23.09) w zamkowym Karwanie sympatycy włoskiej architektury mieli okazję wysłuchać prezentacji o jednym z najciekawszych włoskich miast - Rawenny, które określane jest jako "światowy skarb", czyli skarbnica sztuki, historii i kultury najwyższej rangi. Wiele osób kojarzy ją też z ogromnym parkiem rozrywki Mirabilandią.

Rawenna była między V i VII wiekiem stolicą zachodniego Cesarstwa Rzymskiego i Cesarstwa Bizantyjskiego. W grudniu 1996 roku aż 8 zabytków tego miasta - wczesnochrześcijańskie i bizantyjskie budowle sakralne z mozaikami na najwyższym poziomie artystycznym - zostało wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

O walorach historycznych, kulturalnych, turystycznych a także sportowych i kulinarnych włoskiej Rawenny opowiadali przedstawiciele miasta - wiceburmistrz Giacomo Costantini oraz dyrektor Departamentu Turystyki dr Maria Grazia Marini.

Gości przywitał dyrektor Muzeum Zamkowego Mariusz Mierzwiński, głos zabrał również burmistrz Malborka Marek Charzewski. Spotkanie odbyło się w ramach konferencji pt.: Średniowieczna Mozaika na Katedrze w Kwidzynie a mozaiki w Pradze, Rawennie i Malborku.

Na zakończenie spotkania wszyscy uczestnicy dostali w prezencie szale przedstawiające jedną z mozaik, na której widniej wyobrażenie idealnego gwieździstego nieba, po czym udali się na degustację przygotowanych specjalnie na tą okazję przekąsek.