Czwartek, 25 kwietnia 2024. Imieniny Jarosława, Marka, Wiki

W Mediatece mówiono o "Rejsach od źródeł wiedzy do ujścia"

2017-09-22 14:52:23 (ost. akt: 2017-09-22 14:57:13)

W czwartkowe popołudnie 21 września br. w Mediatece zgromadzili się miłośnicy historii, aktywiści zainteresowani sektorem NGO oraz pasjonaci, sercem związani z tematyką rzeki Wisły, którzy mieli możliwość wysłuchania pasjonującego wykładu zatytułowanego „Zakony jako poprzednicy dzisiejszych NGO”.

Wykład został zorganizowany z okazji obchodów Roku Wisły w ramach inicjatywy „Rejs. Od źródeł wiedzy do ujścia”.

Szlakiem średniowiecznych zgromadzeń zakonnych poprowadził słuchaczy Piotr Frączak - społecznik, działacz, animator ruchu organizacji pozarządowych w Polsce, prezes Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych, redaktor wielu pism poświęconych tematyce działań sektora społecznego, współtwórca wielu organizacji pozarządowych.

Uczestnicy spotkania wraz z prowadzącym zastanawiali się nad podobieństwami ról, jaką spełniały dawne zakony i jakie obecnie należą do organizacji pozarządowych. Spotkanie dopełniły ciekawostki historyczne i ożywiona dyskusja.

Dodatkowo uczestnikom spotkania została przybliżona sama idea Antyuniwersytetu.
Wczorajsza dyskusja w bibliotece była pierwszym z zaplanowanych trzech spotkań, pozostałe odbędą się 23 września w Nowym Dworze Gdańskim i 24 września w Kątach Rybackich i będą dotyczyły wpływu Wisły na rozwój Żuław od średniowiecza oraz przekopu Mierzei Wiślanej.

informacja i zdjęcia: Miejska Biblioteka Publiczna w Malborku