Wtorek, 5 grudnia 2023. Imieniny Kryspiny, Norberta, Sabiny

Muzeum Zamkowe w Malborku od 20 lat na liście UNESCO

2017-09-22 14:28:16 (ost. akt: 2017-09-22 14:40:51)

Wczoraj w Muzeum Zamkowym w Malborku odbyły się obchody 20-lecia obecności zamku na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Przy tej okazji życzenia i gratulacje otrzymał dyrektor MZM Mariusz Mierzwiński, który pracuje w malborskiej twierdzy już od 40 lat, w tym 30 lat pełni funkcję jej dyrektora.

Główna uroczystość miała miejsce w Wielkim Refektarzu. Zebrani mieli okazję zapoznać się z historią zamku oraz z etapami jego konserwacji, tym bardziej, że pierwsze prace rozpoczęły się dokładnie 200 lat temu od "restauracji romantycznej". Drugim etapem była trwająca 40 lat "restauracja naukowa" prowadzona przez wybitnego konserwatora Conrada Steinbrechta. Kolejne prace wymusiły zniszczenia wojenne, jednak właściwa odbudowa rozpoczęła się dopiero po tym, jak w 1961 utworzono Muzeum Zamkowe. Warownia odzyskała swoją dawną świetność, pozostało jednak wiele elementów, które musiały poczekać aż do czasów współczesnych. W ostatnich latach udało się uratować zagrożone zachodnie skrzydło Zamku Średniego wraz z piwnicami, odrestaurować wnętrze Wielkiego Refektarza, ukończyć odbudowę kościoła NMP na Zamku Wysokim i odtworzyć mozaikową figurę Madonny z Dzieciątkiem.

W imieniu ministra kultury i dziedzictwa narodowego głos zabrała Paulina Florjanowicz, dyrektor Departamentu Dziedzictwa Kulturowego w MKiDN. Gratulacje złożył również zastępca dyrektora Narodowego Instytutu Dziedzictwa Mariusz Czuba. O niepowtarzalnych historycznych i konserwatorskich walorach malborskiej rezydencji opowiedział prof. Marian Arszyński z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Podczas spotkania wielokrotnie podkreślano, że obecność malborskiego zamku na prestiżowej liście Światowego Dziedzictwa UNESCO jest oczywista i w pełni zasłużona, a jego dzisiejszy blask w wielkim stopniu zawdzięczamy dyrektorowi Mariuszowi Mierzwińskiemu, który, jak powiedział burmistrz Malborka Marek Charzewski, kierował pracami konserwatorskimi przez jedną piątą czasu ich trwania, czyli przez czterdzieści z dwustu lat.

Zasługi dyrektora Mierzwińskiego podkreślił jego zastępca Janusz Hochleitner. Gratulacje złożyli również największy na świecie znawca Zakonu Krzyżackiego prof. Udo Arnold, przedstawiciele Torunia i kopalni soli w Wieliczce, dyrektor Muzeum Historycznego w Trokach, Przewodniczący Rady Muzeum Malborskiego oraz burmistrz i wiceburmistrz Malborka.

Na zakończenie młodzież z I LO przygotowała inscenizację architektoniczną, tworząc żywy zarys zespołu zamkowego - w ten sposób przekazała całej światowej rodzinie z Listy UNESCO pozdrowienia z grodu nad Nogatem.