Poniedziałek, 26 lutego 2024. Imieniny Bogumiła, Eweliny, Mirosława

Zgłoś się do ogólnopolskiej akcji Masz Głos!

2017-09-22 08:59:38 (ost. akt: 2017-09-22 09:02:41)

4 września br. ruszył nabór do ogólnopolskiej akcji Masz Głos. Jej uczestniczki i uczestnicy prowadzą działania, które zmieniają ich otoczenie – organizują miejsca spotkań, nadają ulicom nazwy, wprowadzają budżety obywatelskie, odnawiają istotne dla nich miejsca, odkrywają ważne postaci ze swoich okolic – słowem… robią wszystko co sprawia, że życie w ich lokalnej społeczności staje się lepsze. Otrzymują przy tym merytoryczne i organizacyjne wsparcie oraz bezpłatne szkolenia. Każdy może dołączyć!

- Akcja Masz Głos to jedyna akcja, która angażuje zarówno mieszkańców i mieszkanki, jak i władze lokalne do dialogu i współpracy na poziomie samorządowym. Organizowana jest, aby włączać mieszkańców i mieszkanki w życie publiczne, zachęcać do działania i pokazywać, że mogą być współodpowiedzialni za losy swojej gminy – podkreśla dyrektorka akcji Joanna Załuska.

W tym roku nabór do akcji Masz Głos trwa od 4 do 30 września. Dla zainteresowanych zaplanowano bezpłatne szkolenia we wszystkich województwach. Uczestnicy zdobędą wiedzę o samej akcji ,a także o wybranych narzędziach, które ułatwią im działanie w lokalnej społeczności m.in o tym czym jest inicjatywa lokalna i uchwałodawcza, jak wpływać na budżet gminy, czy jak angażować mieszkańców metodą organizowania społecznego – zachęcają organizatorzy. W województwach zachodniopomorskim, pomorskim i lubuskim szkolenia planowane są 15.09 (Szczecin - Stowarzyszenie POLITES), 16.09 (Zielona Góra – Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej), 29.09 (Gdańsk – Europejskie Centrum Solidarności ), 30.09 (Malbork – Urząd Miasta Malborka).

- Od 2002 roku akcja objęła 680 (27%) gmin w całej Polsce i w każdej z nich działy się fantastyczne rzeczy. Również w naszym regionie możemy pochwalić się aktywnymi uczestnikami i laureatami nagrody Super Samorząd– mówi koordynator akcji z regionu województw zachodniopomorskiego, pomorskiego i lubuskiego – Anna Graczyk-Osowska.

Społeczność sołectwa Santocko (woj. lubuskie) oraz władze lokalne otrzymały Nagrodę Super Samorząd 2017 za wzmocnienie tożsamości lokalnej we wspólnocie złożonej ze zróżnicowanych grup mieszkańców i mieszkanek. W Santocku powstały Ławki Pamięci przedstawiające ciekawe postaci z historii wsi, będące jednocześnie przestrzenią odpoczynku i rozmowy sąsiedzkiej. Do grona ogólnopolskich finalistów dołączyli także mieszkanki i mieszkańcy wraz z władzami lokalnymi dwóch małych gmin z woj. zachodniopomorskiego. W miejscowości Morzyca (gmina Dolice) zbadano oraz upowszechniono historię lokalnych zabytków, a także przygotowano księgę historycznych zdjęć. W sołectwie Radomyśl sołtys wspólnie z mieszkańcami i mieszkankami, w tym dziećmi, zagospodarowali niewykorzystany teren we wsi.

Każda edycja trwa około dziesięciu miesięcy i przez cały ten czas wszyscy uczestnicy są wspierani przez ekspertów i koordynatorów z Fundacji im. Stefana Batorego oraz organizacji partnerskich. Przy organizacji swoich działań mogą skorzystać z ich doświadczenia, zasięgnąć rady i pomocy m.in. w aktywizowaniu swoich społeczności lokalnych, dowiedzieć się jak budować dialog mieszkańców z samorządem, a także jak integrować wokół rozwiązywania problemów w gminie.

W akcji mogą wziąć udział organizacje pozarządowe oraz mieszkańcy organizujący się w grupy nieformalne, a także młodzieżowe rady gminy, rady osiedlowe, domy kultury, biblioteki i sołectwa, media, szkoły, uniwersytety trzeciego wieku, portale informacyjne i wszyscy, którym zależy na aktywizowaniu społeczności lokalnej.

Rejestracja oraz szczegółowe informacje o akcji i szkoleniach wojewódzkich na stronie www.maszglos.pl

Organizatorem akcji jest Fundacja im. Stefana Batorego. Na terenie województw zachodniopomorskiego, pomorskiego i lubuskiego partnerem jest Stowarzyszenie POLITES Pozostali partnerzy w kraju to: Fundacją Aktywności Lokalnej, Stowarzyszeniem Aktywności Obywatelskiej Bona Fides, Stowarzyszeniem Homo Faber.

Kontakt: Anna Graczyk-Osowska
e-mail: biuro@polites.org.pl, graczyk.anna@gmail.com
telefon: 91 450 11 46

informacja organizatora akcji