Wtorek, 5 grudnia 2023. Imieniny Kryspiny, Norberta, Sabiny

Inauguracja Roku Kulturalnego 2017/2018

2017-09-18 12:02:00 (ost. akt: 2017-09-18 12:12:22)

Burmistrz Miasta Malborka Marek Charzewski zaprasza na uroczystość Inauguracji Roku Kulturalnego 2017/2018

Uroczystości towarzyszyć będzie koncert fortepianowy w wykonaniu Marcina Tadeusza Łukaszewskiego oraz jego studenta Pawła Michała Chmielnickiego Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie.

Impreza odbędzie się w piątek, 6 października o godzinie 18:00
w Muzeum Zamkowym w Malborku – Sala Koncertowa.

Podczas uroczystości obędzie się wernisaż wybranych obrazów Antoniego Marii Marka – warszawskiego malarza i grafika. Między innymi pojawią się prace inspirowane kompozycjami Pawła Chmielnickiego
http://m.82-200.pl/2017/09/orig/inaurokkult2017-1693.jpg
PAWEŁ MICHAŁ CHMIELNICKI – PROMOCJA MŁODYCH ARTYSTÓW
Urodził się w 1996 r. w Malborku. Absolwent PSM I st. im. I.J. Paderewskiego w Malborku, w klasie gitary klasycznej i fortepianu. Naukę muzyki kontynuował u gdańskiego kompozytora i organisty Gedymina Grubby w zakresie gry organowej i improwizacji. Mając 15 lat objął posadę organisty w kościele p.w. św. Urszuli Ledóchowskiej w Malborku oraz w kościele p.w. bł. 108 Męczenników w Nowej Wsi Malborskiej. W 2015 r. został nominowany do tytułu „Organista Roku 2015”. W 2015 r. rozpoczął naukę na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie na Wydziale Dyrygentury Chóralnej, Edukacji Muzycznej, Muzyki Kościelnej, Rytmiki i Tańca w specjalności Prowadzenie zespołów muzycznych. W dorobku ma utwory organowe, fortepianowe (w tym: For friends, Longing, Nocturne, Ephemeral, Toccata, wykonane m.in. w Planetarium w Warszawie, opublikowane przez wydawnictwo „Ars musica”, Lisowice 2017) i muzykę do filmu dokumentalnego. Występował m.in. na koncertach w UMFC, w Bronnbach (Niemcy) oraz w Kaplicy Prezydenta RP.

MARCIN TADEUSZ ŁUKASZEWSKI
Pianista, teoretyk muzyki, kompozytor. Doktor habilitowany sztuki muzycznej (kompozycja i teoria muzyki), profesor Uniwersytetu Muzycznego F. Chopina w Warszawie.
Absolwent Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie w klasie fortepianu Bronisławy Kawalli i Jana Ekiera oraz kameralistyki fortepianowej Bogny Hałacz. Był słuchaczem Podyplomowego Studium Wykonawstwa Muzyki Współczesnej w klasie fortepianu Szabolcsa Esztényiego, Podyplomowych Studiów Teorii Muzyki oraz Podyplomowych Studiów Kompozycji w klasie Mariana Borkowskiego.
W 2005 r. uzyskał w AMFC stopień doktora nauk humanistycznych w dyscyplinie nauki o sztuce (promotor: prof. dr hab. Marek Podhajski), a w 2014 r. stopień doktora habilitowanego sztuki muzycznej w dyscyplinie kompozycja i teoria muzyki. W latach 1996-2013 pracował na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie (sekcja muzykologii). Jest autorem siedmiu książek, w tym Przewodnika po muzyce fortepianowej (Kraków 2014). Nagrał szereg płyt z muzyką polską. Laureat nagród kompozytorskich, Nagrody „Fryderyka”, odznaki honorowej Zasłużony dla Kultury Polskiej i in.

W programie koncertu:
Utwory m.in.: Fryderyka Chopina, Mariana Borkowskiego, Stanisława Moniuszki, Ignacego Jana Paderewskiego i Pawła Michała Chmielnickiego