środa, 24 kwietnia 2024. Imieniny Bony, Horacji, Jerzego

Bombersi na turnieju i wymianie partnerskiej w Monheim nad Renem

2017-09-13 15:39:02 (ost. akt: 2017-09-15 12:02:08)

Partnerstwo z niemieckim miastem Monheim nad Renem to obecnie najbardziej aktywne partnerstwo, o czym świadczą liczne tegoroczne wymiany zarówno w Niemczech jak i w Malborku.

Po spotkaniach uczniów szkół muzycznych, piłkarzy i przedsiębiorców przyszła kolej na rolkarzy UKS Bombek, którzy w tym roku wzięli udział w wymianie dwukrotnie - w czerwcu gościli drużynę SG Skunks z Niemiec w Malborku, a w miniony weekend, w ramach rewizyty, wzięli udział w Międzynarodowym Turnieju Hokeja na Rolkach w Monheim.

Na turniej (8-12.09) pojechały dwie drużyny, w sumie 22 zawodników. Towarzyszyli im trener, dyrektor SP nr 3, prezes Stowarzyszenia „Nasz Wielbark” oraz czworo rodziców graczy. Wyjazd został zorganizowany przez UKS Bombek i Szkołę Podstawową nr 3.

Po całonocnej podróży nie było czasu na odpoczynek, ponieważ uczestnicy mieli od razu zaplanowaną pierwszą atrakcję – zwiedzanie miasta w formie gry miejskiej. W ten sposób mogli poznać najważniejsze z punktu widzenia dzieci i młodzieży miejsca w Monheim.

Po zwiedzaniu nastąpił moment, którego wszyscy troszkę się bali, czyli odbiór zawodników przez rodziny goszczące. Takie było jednak tylko pierwsze wrażenie, wszelkie obawy zostały szybko rozwiane, a pobyt w niemieckich domach na pewno pozostawił miłe wrażenia.

Drugi dzień rozpoczął się od wspólnego treningu Bombersów i Skunks, a ten zakończył się dyskoteką na rolkach. W tym czasie rodzice niemieckich graczy oferowali przygotowany przez siebie poczęstunek. Wieczorem dzieci, młodzież i dorośli integrowali się podczas sportowego pikniku z grillem, piłką nożną i siatkową.

Głównym dniem turnieju była niedziela. Przez osiem godzin drużyny rywalizowały o miano tej najlepszej w dwóch kategoriach wiekowych. W młodszej laury zwycięstwa trafiły do niepokonanych w turnieju malborskich Bombersów, w starszej drużyna z Malborka zdobyła drugie miejsce, przegrywając tylko raz, niestety w finale.

Pobyt w Monheim to nie tylko zmagania sportowe, to również możliwość poznania nowych miejsc, w tym Starówki i katedry w Kolonii. Nie małym wyzwaniem było wejście na wieżę świątyni, ale po pokonaniu 533 schodów widok z góry zrekompensował cały wysiłek.

Po powrocie z wycieczki goście z Malborka odwiedzili burmistrza Zimmermanna w ratuszu, gdzie włodarz w krótkiej prezentacji przedstawił najważniejsze sprawy związane miastem, chętnie odpowiadał na pytania a na zakończenie przekazał wszystkim upominki.

Wraz z grupą pojechał również burmistrz Marek Charzewski. Wspólnie z burmistrzem Monheim otwierali i zamykali turniej i dopingowali zawodników. Burmistrz Malborka wziął udział w Dniach Otwartych Zabytków. Jest to akcja związana z rewitalizacją miasta, niektórzy właściciele zabytkowych budynków pokazywali swoje obiekty i opowiadali o ich historii. Poza tym miasto promowało w tym czasie projekt dofinansownia renowacji fasad.

Polsko-niemiecka przyjaźń rolkarzy będzie miała ciąg dalszy, w maju przyszłego roku zaplanowana jest już kolejna wizyta, tym razem w Malborku.