Sobota, 31 lipca 2021. Imieniny Ignacego, Lodomiry, Romana

Akcja Sprzątania świata 2017 - (15-17 września)

2017-09-13 14:09:03 (ost. akt: 2017-09-13 14:24:40)

„Nie ma śmieci – są surowce” to przesłanie tegorocznej edycji Akcji Sprzątanie świata – Polska. Fundacja Nasza Ziemia i partnerzy Akcji zwracają w ten sposób uwagę na to, że przedmioty, które potocznie nazywamy śmieciami, są w rzeczywistości surowcami. Nie mogą one kończyć jako „śmieci” - na składowisku, w lesie czy w rzece, ale poprzez segregację odpadów powinny z powrotem trafiać do wykorzystania, funkcjonując jako zasób w Gospodarce o Obiegu Zamkniętym (GOZ).

Wszystkie informacje o Akcji można znaleźć na www.sprzatanieswiata-polska.pl i profilu fb/naszaziemia.
Fundacja Nasza Ziemia i Partnerzy tegorocznej edycji zapraszają wszystkich do udziału w Akcji:
1. Prosimy, propagujcie przesłanie „Nie ma śmieci – są surowce” - to bardzo ważne i potrzebne!
Używajcie do tego plakatu, polubcie profil FB/naszaziemia i używajcie tam zawartych grafik i materiałów informacyjnych, piszcie i mówcie o tym w swoich lokalnych mediach. Happeningi, przemarsze, kampanie informacyjne w Internecie i „w realu” – to także dobre sposoby na działania. W komunikacji w internecie
stosujcie hasztagi #niemaśmiecisąsurowe lub #śmiecitosurowce, a także #sprzątanieświatapolska.
2. Monitorujcie stan środowiska Partnerem tegorocznej Akcji jest serwis LocalSpot, który na co dzień dba o lokalną przestrzeń. Za pomocą aplikacji mobilnej lub portalu www.LocalSpot.pl można zgłaszaćdzikie wysypiska. W tym celu wystarczy:
- wskazać lokalizację na mapie (w aplikacji mobilnej GPS podpowie aktualną)
- dodać zdjęcie i opcjonalnie opis
- wybrać właściwą kategorię, czyli „Akcja #SprzątanieŚwiata”
Dokładna instrukcja znajduje się pod adresem www.LocalSpot.pl/SprzatanieSwiata Każde takie zgłoszenie będzie widoczne w serwisie oraz natychmiast zostanie przesłane do Fundacji i właściwego urzędu miasta/gminy. Dzięki temu, będziemy mogli wspólnie z samorządami usunąć to, czego nie udało się posprzątać podczas Akcji. Zachęcamy zatem wszystkich uczestników do korzystania z tej formy komunikacji w trakcie naszej Akcji oraz po jej zakończeniu. Aplikację mobilną LocalSpot można pobrać z Google Play i z App Store.
3. Zróbcie zbiórkę telefonów komórkowych i przekażcie je Fundacji Nasza Ziemia. Środki finansowe pozyskane dzięki nim przeznaczymy na wymianę starego sprzętu AGD na nowoczesny i energooszczędny w placówkach służących dzieciom i osobom starszym.
4. Weźcie udział w konkursach na interpretację hasła tegorocznej Akcji: plastycznego – dla przedszkoli i szkół podstawowych oraz fotograficznego dla wszystkich chętnych na profilu FB/naszaziemia. Więcej informacji na www.sprzatanieswiata-polska.pl (menu „PRZYŁĄCZ SIĘ!”) i na FB/naszaziemia.
5. Podejmijcie osobiste wyzwanie: np. używajcie własnych toreb idąc na zakupy, nie twórzcie niepotrzebnych odpadów, segregujcie swoje odpady, a kiedy jest ku temu okazja zwracajcie uwagę, że nie ma śmieci – są surowce!

http://m.82-200.pl/2017/09/orig/plakat-1681.jpg

http://m.82-200.pl/2017/09/orig/smiecisegregacja-1682.jpg