Sobota, 20 lipca 2024. Imieniny Fryderyka, Małgorzaty, Seweryny

„500+” razem z ZUS

2017-08-09 09:14:13 (ost. akt: 2017-08-09 09:19:07)

Ta wiadomość zapewne ucieszy wszystkich rodziców - od 1 sierpnia można składać wnioski o świadczenie z programu ,,Rodzina 500+” przez internet, za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS). Jak przyznają sami rodzice, to ogromne ułatwienie.

Wnioski o świadczenie mogą składać osoby, które do tej pory korzystały z tej formy wsparcia oraz ci, którzy chcą dołączyć do rządowego programu. Możliwość złożenia wniosku przez PUE pozwala na załatwienie formalności z dowolnego miejsca. Poprzez PUE można wnioskować na dwa okresy świadczeniowe: dotychczasowy kończący się 30 września br. oraz nowy, od października 2017 do końca września 2018 r. (dla osób które chcą otrzymywać świadczenie w kolejnym okresie).

Warto pamiętać, że jeśli złożymy wniosek do 31 sierpnia, wypłata świadczenia za październik nastąpi do 31 października, jeżeli we wrześniu to świadczenie otrzymamy nie później niż do 30 listopada, natomiast gdy złożymy go w październiku wypłata nastąpi do 31 grudnia.

Główne zasady przyznawania świadczeń pozostają bez zmian. Nadal będzie to nieopodatkowana kwota w wysokości 500 zł, wypłacana do 18 roku życia dziecka, z kryterium dochodowym obowiązującym jedynie na pierwsze dziecko (800 lub 1200 zł netto na osobę w rodzinie).

W przypadku osób samotnie wychowujących dzieci wprowadzona została jednak konieczność ustalenia alimentów na dziecko od drugiego z rodziców. Zmieniły się też regulacje dotyczące stosowania przepisów o utracie i uzyskaniu dochodu oraz zasady ustalania dochodu dla tzw. ryczałtowców. Nowością jest też składanie oświadczeń wyłącznie przez wnioskodawcę.

Rola ZUS w procesie obsługi wniosku nie zmieniła się. ZUS jest jedną z instytucji, która umożliwia wypełnienie i elektroniczną wysyłkę wniosku przez swój system informatyczny. Natomiast wnioski papierowe nie powinny być składane w ZUS.
Szczegółowe informacje o programie ,,Rodzina 500+’’ są dostępne na stronie Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej, natomiast informacje dotyczące wniosku o świadczenie wychowawcze na PUE ZUS znajdą Państwo pod adresem http://www.zus.pl/program-rodzina-500.

/informacja prasowa ZUS/