Czwartek, 28 września 2023. Imieniny Libuszy, Wacławy, Wacława

W Szkole Łacińskiej odbyła się debata "Wiślany Okrągły Stół"

2017-07-27 10:50:06 (ost. akt: 2017-07-27 11:13:04)

W środę 26 lipca w Szkole Łacińskiej w Malborku odbyła się debata "Wiślany Okrągły Stół". Organizatorami spotkania byli Marek Charzewski Burmistrz Miasta Malbork, Wojciech Cymerys Starosta Powiatu Sztumskiego, Jerzy Wcisła senator RP, Leszek Czarnobaj senator RP oraz Parlamentarny Zespół Rozwoju Dróg Wodnych. Spotkanie przeprowadzono w ramach działań związanych z obchodami Roku Rzeki Wisły.

Podczas spotkania wystąpiło pięciu prelegentów:
- senator RP Jerzy Wcisła ( należy do Parlamentarnego Zespołu ds. Narodowego Programu Rewitalizacji, Rozwoju i Wykorzystania Potencjału Gospodarczego Polskich Rzek) który od lat zajmuje się drogami wodnymi, w prelekcji „Wisła naszych marzeń, Wisła w naszych planach” przybliżył sytuację rzeki oraz plany rozwinięcia transportu i turystyki na wodzie.
- O delcie Wisły w sieci Międzynarodowych Dróg Wodnych opowiedział Rafał Wasil z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.
- Michał Górski, prezes Pętli Żuławskiej, przybliżył 5 lat działań spółki
- kapitan Wojciech Skóra, dyrektor Centrum Turystyki Wodnej PTTK w Warszawie przedstawił relację z Rejsu Królowa Wisła
- Na zakończenie miłośnik turystyki rowerowej Marek Kamm przedstawił autorskie opracowanie nadwiślańskich podróży na dwóch kółkach
Działania pod Logo Roku Rzeki Wisły to społeczne i oddolne inicjatywy ludzi oraz organizacji pozarządowych, dążących do budowy dobrej marki rzeki Wisły.

Celem Roku Rzeki Wisły jest uruchomienie energii i działań na wielu poziomach, ale również tworzenie trwałych efektów: projektów , cyklicznych działań i produktów turystycznych, kulturalnych i społecznych o charakterze lokalnym jak również w skali ogólnokrajowej.

Dnia 22 czerwca 2016 na wniosek oddolnej inicjatywy społecznej, Sejm RP ogłosił Rok Rzeki Wisły w 2017.

Debata w Malborku była elementem cyklu wydarzeń w ramach obchodów Roku Rzeki Wisły pn. "...tu gdzie Wisła łączy się Bałtykiem... Dolna Wisła - Nogat - Zalew Wiślany" Finałem wydarzenia będzie piknik w Jachtklubie w Elblągu, który odbędzie się w sobotę 29 lipca. W ramach pikniku przygotowano m.in. Koncert zespołu szantowego "The Nierobbers".
Patronami i organizatorami działań w ramach obchodów Roku Rzeki Wisły są także: Gustaw Marek Brzezin Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Witold Wróblewski prezydent Elbląga, Maciej Romanowski Starosta Powiatu Elbląskiego, Jacek Michalski Burmistrz Nowego Dworu Gdańskiego, Ognisko Sportów Wodnych „FALA”, Jachtklub Elbląg, PTTK Odział Ziemi Elbląskiej oraz Pętla Żuławska.