Czwartek, 13 czerwca 2024. Imieniny Antoniego, Gracji, Lucjana

Kolejna wystawa Stowarzyszenia Wspierania Szpitala Jerozolimskiego w Malborku

2017-07-20 13:12:15 (ost. akt: 2017-07-26 15:15:14)

Autor zdjęcia: Bartosz Busz

Tradycyjnie już w połowie lipca Stowarzyszenia Wspierania Szpitala Jerozolimskiego w Malborku otwiera kolejną wystawę poświęconą historii Prus. Tym razem została ona podzielona na części, pierwsza "Historia w Kamieniu i Betonie" dotyczy fortyfikacji między Wisłą i Niemnem w latach 1700-1945 a druga "Sierpień 14" I wojny światowej. Dzięki temu podziałowi goście mieli okazję zobaczyć wszystkie odrestaurowane kondygnacje budynku.

Na wczorajszym wernisażu (19.07) gości powitał Janusz Biedroń, malborski członek Stowarzyszenia. Dr Klaus Hemprich podkreślił z kolei, że ta wystawa ma pokazać, ile cierpienia i zniszczeń przynoszą wojny, ma wołać: "nigdy więcej wojny". Dodał, że nigdy wcześniej w historii Europy Środkowej nie było okresu, w którym przez 70 lat panowałby pokój. Tak powinno też pozostać w przyszłości.

Uroczystość uświetnił występ chóru "Lutnia" pod kierunkiem Bożeny Belcarz.

Jest to wystawa objazdowa, wypożyczona z Centrum Kultury Prus Wschodnich w Ellingen, z którym Stowarzyszenie współpracuje już od wielu lat. O jej najważniejszych aspektach opowiedział dr Wiesław Gogan. Wystawa będzie czynna do 24 sierpnia br. Na miejscu można zakupić również publikacje o fortyfikacjach (w wersji polsko-niemieckiej) i o czasach I wojny światowej (tylko w wersji niemieckiej).

Organizatorom podziękowali burmistrz Marek Charzewski, wicestarosta Waldemar Lamkowski oraz dyrektor MCKiE Aleksandra Kapejewska.

Z dr Klausem Hemprichem - Honorowym Obywatelem Miasta Malborka oraz synami zmarłego Edwina Eggerta, również Honorowego Obywatela, burmistrz spotkał się w urzędzie miasta już dzień wcześniej. Rozmowa dotyczyła głównie możliwości pozyskania funduszy na ostatnie prace restauracyjne w piwnicy oraz zamontowania okiennic. W przyszłym roku Stowarzyszenie obchodzi jubileusz 15-lecia istnienia, zakończenie prac restauracyjnych w Szpitalu Jerozolimskim byłoby więc doskonałą okazją do świętowania rocznicy.

zdjęcia: Bartosz Busz