środa, 28 września 2022. Imieniny Libuszy, Wacławy, Wacława

Gimnazjaliści z "jedynki " mają „wielki apetyt na czytanie”

2016-12-09 13:42:52 (ost. akt: 2016-12-09 13:56:41)
Gim1 turniej czytelniczy

Gim1 turniej czytelniczy

Czytanie książek to bardzo istotny element kształcenia każdego człowieka. Chociaż wiemy, jak wielkie pożytki płyną z czytania, to jednak warto o tym stale przypominać, szczególnie dzieciom i młodzieży.

Czytanie nie tylko wprowadza nas w magiczny świat wyobraźni, wzbogaca naszą wiedzę, bogaci słownictwo, kształci umiejętność pięknego mówienia i pisania, ale także poprawia nasze umiejętności ortograficzne. Poza tym książki kształtują naszą wrażliwość, poczucie estetyki i wskazują na różne możliwości rozwiązywania życiowych problemów, czyli jak głosi stare powiedzenie: „Książka uczy, bawi i wychowuje”.

Biblioteka Gimnazjum nr 1 od dawna organizuje różnorodne imprezy czytelnicze popularyzujące czytanie książek. Założeniem tegorocznego turnieju czytelniczego „Mam wielki apetyt na czytanie” jest uświadomienie młodzieży, jak ważne w życiu człowieka jest sięganie po różnorodną literaturę. Organizatorkami turnieju są E. Jastrzębska i W. Skibicka. Turniej trwa od października 2016 r. do maja 2017 r.

Celem turnieju jest wyrobienie nawyku czytania, rozbudzanie potrzeb i zainteresowań czytelniczych uczniów, popularyzacja czytelnictwa wśród młodzieży, kształtowanie pozytywnych wzorców spędzania wolnego czasu, uświadomienie uczniom roli książki w życiu człowieka.

Do turnieju przystąpiły wszystkie klasy gimnazjum. W każdym miesiącu uczniowie mają do wykonania inne zadanie. W listopadzie zadaniem gimnazjalistów było wykonanie dekoracji sali lekcyjnej, którego tematem przewodnim była książka i czytelnictwo. W salach lekcyjnych pojawiły się ciekawe i twórcze gazetki ścienne na temat czytelnictwa, literatury i jej twórców. Młodzież rekomendowała swoich ulubionych autorów, przedstawiała swoje ulubione książki, zaprezentowała ciekawostki związane z książkami, a także omówiła zalety czytania książek. Oprócz gazetek ściennych, w niektórych klasach, pojawiły się wystawki książek, zachęcające do czytania. Komisja z uwagą zapoznała się z treścią gazetek i oceniła je biorąc pod uwagę: pomysłowość, estetykę, wkład pracy. Najwięcej punktów uzyskały klasy: II a, II b, II c, III d.

Poszczególne klasy z wielkim entuzjazmem zaangażowały się w wykonanie zadania, a ich efekty widać na załączonych zdjęciach. Gratulujemy! Rezultaty kolejnych zmagań wkrótce.

tekst: W. Skibicka, E. Jastrzębska
zdjęcia: archiwum Gimnazjum nr 1 w Malborku