Piątek, 14 czerwca 2024. Imieniny Bazylego, Elizy, Justyny

Od 3 lipca ruszają w ZUS prace doradców emerytalnych

2017-07-04 08:28:11 (ost. akt: 2017-07-04 08:30:55)

1 października wejdzie w życie ustawa, która przywraca wiek emerytalny do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Tego dnia prawo do emerytury uzyskają wszystkie panie w wieku między 60 lat a 61 lat i 4 miesiące i panowie w wieku między 65 lat a 66 lat i 4 miesiące. ZUS szacuje, że w woj. pomorskim w związku z obniżeniem wieku emerytalnego na emeryturę będzie mogło przejść ponad 18 tys. osób. Z tego powodu liczba wniosków o świadczenia w IV kwartale 2017 r. może wzrosnąć o ¼.

Rolą doradców emerytalnych będzie wyjaśnienie potencjalnym emerytom od czego zależy wysokość emerytury, a także wyliczenie w specjalnie przygotowanym w kalkulatorze emerytalnym wysokość prognozowanego świadczenia w zależności od wskazanego momentu zakończenia aktywności zawodowej. Ustawa określa minimalny wiek przejścia na emeryturę, która jest prawem, a nie obowiązkiem. Każdy ubezpieczony sam powinien podjąć decyzję o zakończeniu aktywności zawodowej. Decyzja zależeć będzie od oczekiwań co do wysokości świadczenia, oceny stanu zdrowia, sytuacji na rynku pracy, czy planów dotyczących długości odpoczynku po zakończeniu aktywności zawodowej. 17% ubezpieczonych decyduje się na późniejsze skorzystanie z prawa do emerytury niż w obowiązującym (podwyższonym) wieku. Efektem opóźnienia emerytury o rok jest świadczenie wyższe o ok. 8%.

Doradcy emerytalni niejako podpowiedzą, kiedy warto skorzystać z uprawnień emerytalnych, tak by cieszyć się z wyższego świadczenia. Decyzję klient podejmie sam.

Doradcy pomogą także wypełnić wniosek emerytalny i zweryfikują potrzebne dokumenty.

W rolę doradców w Malborku wcieli się 2 dotychczasowych pracowników Inspektoratu.

Wyniki pilotażu potwierdziły duże zainteresowanie społeczne tematyką obniżonego wieku emerytalnego i pokazały, że uruchomienie usługi doradcy jest jak najbardziej zasadne. Aż 98 % ankietowanych klientów oceniło wysoko pomoc doradców, a 99% było zadowolonych ze sposobu przekazania im informacji. Średni czas oczekiwania klientów na wizytę u doradcy wynosił w pilotażu ok. 6 minut.

Biorąc pod uwagę przewidywane duże zainteresowanie klientów obniżonym wiekiem emerytalnym a tym samym informacją o wysokości przyszłego świadczenia, od 3 lipca kalkulator emerytalny zostanie udostępniony również konsultantom Centrum Obsługi Telefonicznej ( tel. 22 560 16 00). Konsultanci będą udzielali informacji o prognozowanej wysokości emerytury zarówno klientom uwierzytelnionym przez Platformę Usług Elektronicznych , jak również osobom, które nie mają profilu na PUE – poprzez zadanie kilku pytań weryfikacyjnych.

Wniosek o emeryturę można składać na 30 dni przed osiągnięciem wieku emerytalnego, czyli pierwsze wnioski związane z obniżeniem wieku emerytalnego będzie można składać 1 września.

Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS
województwa pomorskiego
Krzysztof Cieszyński