środa, 22 maja 2024. Imieniny Emila, Neleny, Romy

Stanisław Partyka uhonorowany pośmiertnie tytułem Zasłużony dla Miasta Malborka

2017-07-03 09:53:00 (ost. akt: 2017-07-03 14:39:30)

W piątek, 30 czerwca br. podczas uroczystej sesji Rady Miasta Malborka tytuł Zasłużonego dla Miasta Malborka pośmiertnie otrzymał Stanisław Partyka, ceniony działacz sportowy w dziedzinie podnoszenia ciężarów, społecznik, fundator zegarów na rzecz miasta, promotor Malborka w kraju i za granicą.

Zaszczytny tytuł przyznała mu Rada Miasta Malborka Uchwałą Nr XXXII/331/2017 z dnia 18 maja 2017 r.

Uroczysta sesja rozpoczęła się hejnałem Malborka odegranym przez Andrzeja Pałkę. Laudację z opisem osoby Stanisława Partyki i jego zasług odczytała Maria Seibert, kanclerz kapituły, a akt nadania - wiceprzewodnicząca Rady Miasta Bożena Piątkowska. Postać uhonorowanego przybliżyli również burmistrz Marek Charzewski oraz Starszy Cechu Rzemiosł Edward Matacz. Na sesji obecni byli żona Maria Jolanta Partyka oraz syn Daniel i to oni otrzymali akt nadania tytułu z rąk burmistrza oraz Przewodniczącego Rady Miasta Arkadiusza Mroczkowskiego.

Na zakończenie w krótkim koncercie wystąpił zespół Cantus Mariae pod kierunkiem Marii Seibert z Malborskiego Centrum Kultury i Edukacji. Goście wpisali się również do ksiąg pamiątkowych urzędu miasta, Cechu Rzemiosł Różnych i klubu sportowego "Rzemieślnik".

Laudacja

Stanisław Partyka urodził się 11 listopada 1943 r. w miejscowości Besko, powiat Sanok. Od roku 1960 uprawiał podnoszenie ciężarów w kat. 60 kg w klubie sportowym „Nogat” Malbork. W roku 1961 ukończył kurs trenerski i zajmował się trenowaniem młodzieży. W latach osiemdziesiątych poprzedniego stulecia założył klub sportowy „Technik” Malbork, przy Zespole Szkół Technicznych, którego został Prezesem.

Sport a zwłaszcza podnoszenie ciężarów było jego pasją. Po odejściu z „Technika” założył Ludowy Klub Sportowy „Rzemieślnik” Malbork. Na potrzeby tego klubu zagospodarował użyczony obiekt po garażach ZGKiM przy ul. Słowackiego. Skupił wokół siebie ludzi dobrej woli i działaczy, którzy własną pracą, przy wsparciu Urzędu Miasta oraz Starostwa Powiatowego stworzyli bardzo dobrą bazę szkoleniową. Klub „Rzemieślnik” po kilku miesiącach wszedł do klubów II Ligii drużynowych mistrzostw Polski.

W 2009 r. prowadzony przez S. Partykę „Rzemieślnik” zajął I miejsce wśród drugoligowych klubów w Polsce i wszedł do grupy klubów I Ligi. Wychowankowie Stanisława Partyki triumfowali na pomostach w Mistrzostwach Polski oraz Mistrzostwach Europy.

Stanisław Partyka współpracował ze szkoleniowcami Łotwy i Rosji, z czołowymi sztangistami takimi jak Waldemar Baszanowski – mistrz olimpijski. Przez lata pracy społecznej promował nasze miasto i zapraszał niezliczone ilości zawodników oraz klubów sportowych z terenu kraju i z zagranicy. Gościł w klubie „Rzemieślnik” utytułowanych ciężarowców między inny mistrza świata Wiktora Zębatego. Zawodnicy „Rzemieślnika” wyjeżdżali na zawody międzynarodowe, m.in. do Kaliningradu.

Sędziował najważniejsze turnieje, w tym również międzynarodowe – był sędzią klasy międzynarodowej. Był znanym działaczem w dyscyplinie podnoszenia ciężarów. Pełnił funkcję wiceprezesa Pomorskiego Okręgowego Związku Podnoszenia Ciężarów oraz członka komisji sędziowskiej Polskiego Związku Podnoszenia Ciężarów. Za działalność na rzecz sportu otrzymał odznaczenia: Zasłużony Działacz PZPC, Zasłużony Działacz Kultury Fizycznej.

Wymienione inicjatywy i ich realizację wspierał finansowo. W 2008 roku przekazał Urzędowi Miasta Malborka kolumnowy zegar z kurantami z własnoręcznie wykonaną dedykacją. W roku 2009 ufundował i zamontował na ul. Kościuszki dwa zegary, które odmierzają czas mieszkańcom i turystom odwiedzającym nasze miasto.

Trenował między innymi: Katarzynę Lisewską – dwukrotną wicemistrzynię Europy i wielokrotną mistrzynię Polski; Daniela Szumskiego – wielokrotnego mistrza Polski Juniorów i brązowego medalistę Polski Seniorów; Karola Klimaszewskiego – wielokrotnego mistrza Polski Juniorów. W trakcie jego sportowej działalności przez klub przeszło ok. 700 zawodników. Współpracował z Młodzieżowym Ośrodkiem Wychowawczym w Malborku, dając wychowankom Ośrodka możliwość rozwijania pasji i sportowego ducha.