Sobota, 2 marca 2024. Imieniny Halszki, Heleny, Karola

Uroczystości 11 lipca w Malborku

2017-06-28 15:29:01 (ost. akt: 2017-06-28 15:39:51)

Burmistrz Miasta Malborka zaprasza do wzięcia udziału w obchodach upamiętniających ważne dla mieszkańców Miasta wydarzenia związane z ich historią: 97. Rocznicę Plebiscytu na Ziemi Malborskiej oraz obchodzonej tego samego dnia 74. Rocznicę Rzezi Wołyńskiej.

W tym dniu zostaną złożone kwiaty o godz. 11.00 pod tablicą upamiętniającą bojowników ruchu plebiscytowego o polskość Ziemi Malborskiej, mieszczącą się na budynku Staromiejskiego Ratusza oraz o godz. 11:30 pod tablicą upamiętniającą przybycie pierwszych powojennych osadników z Wołynia, mieszczącą się na budynku Dworca PKP.

Dla osób chętnych do wzięcia udziału w uroczystości podstawiony będzie autobus komunikacji miejskiej, który spod Ratusza Staromiejskiego ok. godz. 11:15 przejedzie na Dworzec PKP, a po zakończeniu uroczystości powróci na przystanek MZK przy Starostwie Powiatowym.

Chociaż obydwa te wydarzenia mają całkowicie odmienny charakter i dzieli je wiele lat, mają jednak znaczenie dla historii Malborka i jego mieszkańców. W wyniku plebiscytu, pomimo prowadzonej od końca 1919 r. akcji propagandowej, Malbork na kolejne lata pozostał w granicach Niemiec. Zaś w wyniku akcji przeprowadzonej przez ukraińskich nacjonalistów na Wołyniu, w pierwszym transporcie powojennych osadników do Malborka znaleźli się, w większości, właśnie przesiedleńcy z Kresów.

Program godzinowy:
11:00 - Złożenie kwiatów pod tablicą mieszczącą się na budynku Staromiejskiego Ratusza.
11:15 - Przejazd autobusem MZK na Dworzec PKP w Malborku.
11:30 - Złożenie kwiatów pod tablicą mieszczącą się na budynku Dworca PKP.
11:45 - Zakończenie uroczystości i przejazd na przystanek MZK przy Starostwie Powiatowym.