Niedziela, 3 grudnia 2023. Imieniny Hilarego, Franciszki, Ksawery

Akcja edukacyjna malborskiego WOPR "Bezpieczni nad wodą"

2017-06-28 10:29:25 (ost. akt: 2017-06-28 10:39:42)

Każdego roku nad polskimi akwenami wodnymi tonie ponad tysiąc osób. To tak jakby zniknęła jedna szkoła… Brawura, nieprzestrzeganie zasad bezpiecznej kąpieli ale przede wszystkim brak umiejętności pływania to główne przyczyny utonięć. Malborskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe jest organizacja społeczną, która za cel nadrzędny stawia sobie prewencję, przeciwdziałanie utonięciom poprzez szeroko pojętą naukę pływania oraz szereg działań edukacyjnych.

Malborskie WOPR co roku prowadzi kursy nauki pływania dla dzieci i młodzieży w ramach programu edukacyjnego. W trakcie nauki uczestnicy nie tylko nabywają umiejętności pływackie, doskonalą poznane już style i sposoby pływania, ale zapoznają się również z zasadami bezpiecznego zachowania się nad wodą i podstawowymi metodami ratowniczymi. W trakcie kursu młodzi pływacy nabywają umiejętności posługiwania się podręcznym sprzętem ratunkowym (bojka SP, kołowrót, rzutka ratownicza), sposobów holowania tonącego czy udzielania zasad pierwszej pomocy.

Malborskie WOPR od początku bieżącego roku we współpracy z Urzędem Miasta Malborka prowadzi także akcję edukacyjną pod hasłem „Bezpieczni nad wodą”. Akcja ma na celu zwiększenie świadomości kąpiących się, a także poprawę umiejętności pływackich mieszkańców Malborka. Zbliżające się wakacje są doskonała okazją do przekazanie młodym ludziom zasad bezpiecznej kąpieli. W ramach akcji „Bezpieczni nad wodą” przedstawiciele malborskiego WOPR prowadzili w malborskich gimnazjach akcję pogadanek i nauki udzielania pierwszej pomocy. Akcja miała na celu przekazanie podstawowych zasad bezpieczeństwa nad akwenami wodnymi. W trakcie pogadanek młodzież nie tylko dowiedziała się jak należy zachować się nad wodą ale mogła także w praktyce, na specjalistycznych fantomach, pod okiem doświadczonych fachowców przećwiczyć reanimację, sposoby bandażowania czy układania poszkodowanych w pozycji bezpiecznej. Najważniejszym celem szkoleń oprócz nabycia umiejętności było uwrażliwienie młodych ludzi na właściwe zachowania się nad wodą i zwiększenie ich świadomości na temat bezpieczeństwa. Zainteresowanie młodzieży było ogromne. Wszyscy otrzymali także ulotki z numerem alarmowym nad wodą. Pozostaje mieć tylko nadzieje, że nabyte umiejętności nigdy nie przydadzą się im w praktyce.

Pamiętajmy o podstawowych zasadach bezpiecznej kąpieli:
- nie wolno wchodzić do wody po spożyciu alkoholu lub środków odurzających,
- nie wolno wchodzić do wody zaraz po opalaniu się na słońcu,
- przed wejściem do wody należy schłodzić okolicę serca, karku oraz twarz,
- do wody wchodzimy tylko w miejscach oznakowanych, gdy nad kąpiącymi się czuwa ratownik,
- nie skaczmy do wody na "główkę", tym bardziej jeśli nie znamy głębokości wody,
- gdy przy kąpielisku strzeżonym widzimy czerwoną flagę lub nie jest wywieszona żadna flaga - kąpiel jest zabroniona,
- rodzice powinni zawsze czuwać nad kąpiącym się dzieckiem,
- nie należy przepływać czy wypływać na otwarty akwen bez asekuracji,
- nie zaleca się kąpać zaraz po jedzeniu – powinno się odczekać przynajmniej pół godziny
- do wody najlepiej wchodzić w grupie, albo przynajmniej z drugą osobą,
- korzystając ze sprzętu wodnego upewnijmy się, że jest on sprawny, a przebywające na nim dzieci i osoby, które nie umieją pływać są we właściwy sposób zabezpieczone - mają na sobie specjalne kamizelki.


Przestrzeganie tych kilku podstawowych zasad przyczyni się do zwiększenia naszego bezpieczeństwa, a tym samym na pewno po wakacjach wrócimy szczęśliwi, ładnie opaleni, ze wspaniałymi wspomnieniami.

Nad wodą zawsze trzeba zachować ostrożność i zdrowy rozsądek. To nam zapewni bezpieczeństwo. Pamiętajmy też o nr alarmowym- 112.

Tekst i zdjęcia: MAL WOPR Malbork