Poniedziałek, 26 lutego 2024. Imieniny Bogumiła, Eweliny, Mirosława

Otwarte Mistrzostwa Malborka w Ratownictwie Wodnym pod patronatem Burmistrza Miasta Malborka

2016-12-08 12:51:41 (ost. akt: 2016-12-08 13:17:04)

Młodzi, sprawni i zawsze gotowi do niesienia pomocy. Ratownicy Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Najlepsi z najlepszych mieli możliwość weryfikacji swoich umiejętności w XVI Otwartych Mistrzostwach Malborka w Ratownictwie Wodnym, które odbyły się na malborskiej pływalni.

Zawody rozpoczęły się najbardziej wymagającą konkurencją, pływaniem dystansu 200m z przeszkodą. Przeszkodę stanowił pas o szerokości 2m, który należało pokonać pod wodą na każdej długości pływalni. To niezwykle trudna konkurencja wymagająca dużej wytrzymałości i wydolności organizmu.

Warto dodać, że ta konkurencja stanowi zawsze odniesienie do rozstrzygnięcia w przypadku gdy zawodnicy zdobywają tę samą liczbę punktów. W tej jakże trudnej konkurencji w kategorii kobiet zwyciężyła Julia Sobczyńska, zaś wśród mężczyzn konkurencję wygrał Dawid Dymek, wyprzedzając minimalnie o 1s Damiana Górskiego.

Druga konkurencja mistrzostw była najbardziej charakterystyczna dla pracy ratownika, było to bowiem holowanie manekina na dystansie 75m z 25 metrowym dopłynięciem. Manekin, który po nabraniu wody waży tyle ile dorosły człowiek, zweryfikował umiejętności naszych zawodników. Wśród mężczyzn najlepiej z tą konkurencją poradził sobie po raz kolejny Dawid Dymek uzyskując doskonały czas 1:55,50s. Najlepszą kobietą okazała się Kamila Górska, której holowanie manekina zajęło 2:14,55s. W kolejnej konkurencji w kategorii mężczyzn triumfował po raz pierwszy Damian Górski. Kombinację 25m pod wodą oraz 25m kraulem ratowniczym pokonał najszybciej i w ten sposób już tylko jeden punkt dzielił Damiana od lidera Dymka w klasyfikacji generalnej.

Tymczasem w kategorii pań, w kombinacji tej zatriumfowała po raz drugi Julia Sobczyńska, która w ten sposób uplasowała się na czele stawki ale tylko z przewagą 1pkt nad kolejną zawodniczką, Zofią Barcikowska. Przed ostatnią konkurencją jaką był rzut rzutką siatkową, różnice punktowe w kategorii pań zajmujących trzy pierwsze miejsca wynosiła tylko po 1 pkt. Ostateczne rozstrzygnięcia mogły więc okazać się bardzo ciekawe.

Konkurencja rzutowa przysporzyła wszystkim wielu emocji. Ratownicy mieli do wykonania dowolną liczbę rzutów siatkową rzutką ratunkową w tor o szerokości 2m w czasie 1’30’’. Wśród kobiet zadanie to najlepiej wykonała Kamila Górska wykonując rzut na odległość 16,5m. Tym samym po czterech konkurencjach trzy pierwsze zawodniczki miały tę sama liczbę punktów ale zgodnie z regulaminem o ostatecznej klasyfikacji zdecydowała pierwsza konkurencja. Ostatecznie zwyciężyła więc Julia Sobczyńska, druga była Zofia Barcikowska, a trzeci stopień podium przypadł Kamili Górskiej. Wśród panów najdalej rzutkę posłał Dawid Dymek, który rzutem na odległość 17,9m przypieczętował zwycięstwo w klasyfikacji generalnej. Drugie miejsce przypadło w udziale Damianowi Górskiemu, a brązowy medal mistrzostw zdobył Karol Włodarczyk.

Mistrzostwa Malborka w Ratownictwie wodnym były nie tylko okazją do weryfikacji umiejętności i możliwością integracji środowiska ratowniczego, ale także czasem świetniej zabawy. Zawody odbyły się w sympatycznej atmosferze, zgodnie z zasadami fair play. Wszyscy ratownicy otrzymali z rąk prezes MAL WOPR Doroty Grzywackiej nagrody i upominki, najlepsi zostali uhonorowani statuetkami, medalami oraz nagrodami rzeczowymi. Imprezę zorganizowało po raz szesnasty już Malborskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe przy pomocy Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 w Malborku, a nagrody ufundował Urząd Miasta Malborka, Starostwo Powiatowe w Malborku oraz Malborskie WOPR.

http://m.82-200.pl/2016/12/orig/fb-img-1481138972809-123.jpg