Poniedziałek, 26 września 2022. Imieniny Cypriana, Justyny, Łucji

Gimnazjum nr 1 stawia na czytanie

2017-06-22 13:26:59 (ost. akt: 2017-06-22 13:31:44)

Umiejętność i pasja czytania to ważne elementy edukacji młodego człowieka na każdym etapie kształcenia. Ważne jest, aby je rozwijać systematycznie i w różnorodny sposób. W Gimnazjum nr 1 w Malborku od lat podejmowane są różne działania mające na celu zachęcanie młodzieży do sięgania po książkę. Ich inicjatorkami są nauczycielki biblioteki szkolnej.

W bieżącym roku szkolnym 2016/2017 w malborskiej „jedynce” zorganizowano również szereg imprez czytelniczych. Już w październiku 2016 r. młodzież przystąpiła do udziału w całorocznym Turnieju czytelniczym pod hasłem „Mam wielki apetyt na czytanie”. W ramach turnieju uczniowie w ciągu całego roku szkolnego wykonali 8 różnorodnych zadań. Były to: ręcznie wykonane książki artystyczne na temat „Jan III Sobieski – czytelnik i bibliofil”, gazetki klasowe dotyczące czytania i ciekawych książek, rozwiązywanie krzyżówki związanej z literaturą o tematyce świątecznej, wykonanie prezentacji multimedialnych ph. „Miłość w literaturze”, wykonanie zdjęć na temat „Przyłapani na czytaniu czyli z książką nam do twarzy”, udział przedstawicieli klas w korowodzie postaci literackich w Dniu Otwartym szkoły, udział klas w Szkolnych Wyborach Przebojów Książkowych, wykonanie plakatów na temat twórczości wybranego pisarza, poety. Podsumowanie turnieju nastąpiło w czerwcu br. Zwycięstwo zdobyła klasa II a.
Systematycznie w ciągu całego roku szkolnego prowadzona była również Akcja wspólnego głośnego czytania w klasach. Uczniowie czytali fragmenty utworów oraz wiersze z różnych okazji: Dni Patrona szkoły Jana III Sobieskiego, Święta Odzyskania Niepodległości przez Polskę, Świąt Bożego Narodzenia, a także wiersze Walentynkowe i z okazji Dnia Matki.

Dnia 1 czerwca br. o godz. 8.00 gimnazjaliści brali udział w Ogólnopolskiej akcji bicia rekordu w masowym czytaniu w jednym momencie pod hasłem „Jak nie czytam jak czytam”. W akcji wzięło udział 181 uczniów. Wszyscy uczestnicy przyszli z książkami, usiedli tworząc kontury otwartej książki, a następnie wspólnie przeczytaliśmy fragment utworu „Książka i my”. Tę chwilę upamiętniliśmy na wspólnej fotografii. Akcja bicia rekordu w masowym czytaniu to zabawa w słusznej sprawie, by pokazać nieczytającym uczniom, że czytanie może być fajną zabawą, a z książką każdemu do twarzy.

Od lat w „jedynce” tradycja jest przyznawanie najlepszym czytelnikom tytułu „Liber Amicus”. W tym roku szkolnym tytuł ten wraz z nagrodami książkowymi zdobyły: J. Przybyszewska, O. Borowiak, J. Aftyka.

Wiosną tego roku zostały zorganizowane Szkolne Wybory Przebojów Książkowych. Książki uznane przez czytelników „jedynki” za najciekawsze zostaną zakupione i wzbogaca księgozbiór biblioteki szkolnej.

W trakcie roku szkolnego nauczycielki biblioteki przeprowadzili szereg zajęć edukacyjnych, zorganizowali wiele konkursów czytelniczych, wystaw i akcji popularyzujących czytelnictwo wśród uczniów gimnazjum.

Nowością w tym roku szkolnym jest wprowadzenie przez bibliotekę Akcji „Książka na wakacje”, polegającej na umożliwieniu wypożyczenia uczniom książek na okres wakacji.

Wszystkie podjęte działania cieszyły się dużym zainteresowaniem młodzieży, która chętnie pomagała w ich organizacji i licznie w nich uczestniczyła. Biblioteka szkolna Gimnazjum nr 1 w tym roku przystąpiła do Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Pozwoli to na znaczne wzbogacenie księgozbioru, a uczniom umożliwi poszerzanie wiedzy z różnych dziedzin oraz dalszy rozwój wielu ich umiejętności.

Wspólne czytanie
http://m.82-200.pl/2017/06/orig/wspolne-czytanie-1410.jpg

Bicie rekordu w czytaniu
http://m.82-200.pl/2017/06/orig/bicie-rekordu-1411.jpg

Korowód postaci baśniowych
http://m.82-200.pl/2017/06/orig/korowod-postaci-basniowych-1412.png

Wybory przebojów książkowych
http://m.82-200.pl/2017/06/orig/szkolne-wybory-przebojow-ksiazkowych-1413.jpg