Czwartek, 28 września 2023. Imieniny Libuszy, Wacławy, Wacława

Półkolonie – aktywne wakacje blisko domu

2017-06-19 11:58:19 (ost. akt: 2017-06-19 12:27:14)

Wakacje letnie trwają ponad dwa miesiące. Co zrobić z dzieckiem gdy nasz trzytygodniowy urlop się kończy i nie mamy z kim zostawić naszej pociechy? Rozwiązaniem są półkolonie. Jazda konna, zajęcia taneczne, siatkówka, gry planszowe, animacje – ośrodki organizujące półkolonie prześcigają się w proponowanych atrakcjach. Na co więc zwrócić uwagę przy wyborze miejsca, w którym nasze dziecko będzie spędzać czas podczas wakacji?

Wykwalifikowana kadra
Pierwszą rzeczą, na którą musimy zwrócić uwagę to osoby, które będą sprawować opiekę nad naszymi dziećmi. Należy sprawdzić czy opiekunowie są wykwalifikowanymi wychowawcami, a w przypadku zajęć sportowych czy są prowadzone przez profesjonalnych instruktorów. Odpowiednia kadra to gwarancja, że powierzamy nasze dzieci osobom, które wiedzą jak z nimi pracować, ale przede wszystkim potrafią zapewnić im bezpieczeństwo. Sprawdzajmy również czy organizacja półkolonii zgłoszona jest do Kuratorium Oświaty.
Atrakcje na pogodę i niepogodę
Półkolonie trwają ok. 8 godzin dziennie, organizator powinien zapełnić ten czas tak by dzieci nie zaznały nudy, ale miały też czas na odpoczynek. W Polsce pogoda potrafi być kapryśna, szukajmy zatem miejsc, które zapewniają atrakcję również na deszczowe dni. – Nasza półkolonia trwa od poniedziałku do soboty od 8 do 16:30. To 6 dni, w których zapewniamy dzieciom atrakcje i nie pozwalamy na nudę. W Stajni Iskra końskie atrakcje to tylko jeden z punktów programu dnia. Na dzieciaki czekają trampoliny, siatkówka, badminton, ping-pong czy leśny plac zabaw. Dbamy by możliwie jak najwięcej czasu spędziły aktywnie na świeżym powietrzu. Na niepogodę w zanadrzu mamy przygotowane zajęcia plastyczne, gry planszowe. Wszyscy nasi wychowawcy to profesjonaliści, w każdych warunkach są wstanie zorganizować ciekawe zajęcia dla dzieci – mówi Jakub Gossa, organizator półkolonii w Sztumskim Polu.
Pożywne posiłki
Jeśli dziecko spędza większość dnia aktywnie, ważne by posiłki dostarczały mu energii i niezbędnych wartości odżywczych. Dbamy o to w domu, więc wybierając półkolonie, zwróćmy uwagę na wyżywienie. – Niestety coraz więcej dzieci ma alergie pokarmowe, coraz bardziej popularne stają się diety wegetariańskie czy bezglutenowe. Przygotowując posiłki zawsze uwzględniamy informacje, które dostaliśmy od rodzica. Jedzenie przygotowujemy ze świeżych produktów, nie używamy żadnych dodatków chemicznych, dzięki temu dzieciom, które są pod naszą opieką zapewniamy porządny zastrzyk energii, nie narażając ich zdrowia – mówi Katarzyna Gossa, która w Stajni Iskra odpowiada za wyżywienie uczestników półkolonii.
http://m.82-200.pl/2017/06/orig/4819-img1-mg-0121-1378.jpg
Sprawdzone miejsce
Ostatnia rzecz, na którą warto zwrócić uwagę to ośrodek oferujący półkolonie. Sprawdźmy czy sprzęty, które będą do dyspozycji dzieci są w dobrym stanie. Podpytajmy znajomych o opinie. – Dla nas najważniejsze jest żeby każde dziecko wracało do domu uśmiechnięte – dodaje Katarzyna Gossa.