Piątek, 19 sierpnia 2022. Imieniny Emilii, Julinana, Konstancji

Malbork promował się na Dniach Hanzy w holenderskim Kampen

2017-06-19 11:14:10 (ost. akt: 2017-06-19 11:54:32)

Przez trzy dni, od 16 do 18 czerwca br. Malbork promował się podczas 37. Międzynarodowych Dniach Hanzy w Kampen w Holandii. Na straganach w samym centrum miasta wystawiło się około 80 miast - członków Związku Hanzeatyckiego, w tym Gdańsk, Kraków i Słubice jako dwumiasto z Frankfurtem nad Odrą.

Na kilka dni Kampen stało się sceną wielu aktywności pod wspólnym hasłem "Woda łączy". W mieście na każdym kroku można było zobaczyć występy muzyczne, taneczne, teatr, walki rycerzy czy historyczne statki. Odbyły się spotkania na temat turystyki, kultury i spotkania gospodarcze. Tematem przewodnim były woda i jej optymalne wykorzystanie oraz problemy klimatyczne. Przedstawiciele Malborka wzięli również udział w Zgromadzeniu Delegatów, na którym omówiono dotychczasowe i planowane działania Hanzy oraz wybrano nowy Zarząd. Przyjęto również dwa nowe miasta - Porkhow z Rosji i Venlo w Holandii. Teraz do Związku należy 187 miast z 16 krajów.

Malborskie stoisko cieszyło się dużym zainteresowaniem, największą atrakcją było z pewnością samodzielne wybijanie monet, które przyciągnęło całe rzesze dzieci i dorosłych. Na mieście nie można było przegapić koron z logo naszego miasta, odwiedzający też chętnie częstowali się babkami przekazanymi przez piekarnię "Koszykowa". Pomimo tego, że mamy jeden z największych zamków na świecie, okazuje się, że wiele osób nigdy nie słyszało o Malborku, ale chętnie zaplanują tu urlop.

Przy okazji Dni Hanzy tradycyjnie organizowane jest spotkanie młodzieży w ramach Youth Hanse. Malbork reprezentowały 4 osoby z Młodzieżowej Rady Miasta Malborka. W programie były różnego rodzaju warsztaty, dyskusje na temat wpływu młodzieży na działania Związku oraz spotkania integracyjne. Wszyscy uczestnicy spali na polu namiotowym, a w wolnym czasie pomagali na stoiskach. Wzięli również udział w paradzie na zakończenie Dni Hanzy.

Malbork należy do Międzynarodowego Związku Hanzy od 2014 r., przyjęty został na Zgromadzeniu Delegatów podczas Dni Hanzy w Lubece. Celem Związku jest przede wszystkim wskrzeszenie do życia ducha europejskich miast w oparciu o ponadgraniczną ideę Hanzy na drodze wymiany kulturalnej i tradycji, transferu informacyjnego, naukowego i socjalnego, wzmocnienia kontaktów handlowych i gospodarczych oraz zaangażowanie młodzieży w proces rozwoju Hanzy.

Przynależność Malborka do Międzynarodowego Związku Hanzy tworzy możliwość korzystania z doświadczeń partnerów ze Związku, pozwala rozwijać współpracę między miastami, wzmacnia kontakty gospodarcze, przyczynia się do promocji malborskiego potencjału kulturalnego i gospodarczego, a przede wszystkim podnosi prestiż Malborka na arenie międzynarodowej.