Poniedziałek, 22 kwietnia 2024. Imieniny Łukasza, Kai, Nastazji

"MUSIK OHNE GRENZEN - Muzyka bez granic" - wymiana uczniów szkół muzycznych z Malborka i Monheim nad Renem

2017-06-14 11:34:58 (ost. akt: 2017-06-14 11:37:34)

W dniach 7-11 czerwca Malbork odwiedziła grupa uczniów ze Szkoły Muzycznej w Monheim nad Renem, które to miasto jest jednym z miast partnerskich Malborka. Uczniowie, pod przewodnictwem dyrektora szkoły - Georg'a Thomanek i nauczycielki fortepianu - Eleny Plener, wzięli udział w programie wymiany zorganizowanym przez Państwową Szkołę Muzyczną im. Ignacego Paderewskiego w Malborku oraz Urząd Miasta Malborka.

Program partnerskiej wizyty pod nazwą ""Musik ohne Grenzen" czyli "Muzyka bez granic" przygotowany został przez Dyrektora PSM w Malborku - Danutę Kuczewską w porozumieniu z Urzędem Miasta Malborka.
Podczas pobytu uczniowie z obu miast wspólnie koncertowali w Państwowej Szkole Muzycznej w Malborku oraz na scenie w centrum miasta w ramach XV Festiwalu Kultury Dawnej, prezentując swoje talenty i kunszt muzyczny. Czwartkowy koncert w PSM uświetnił swoją obecnością Marek Charzewski - Burmistrz Miasta Malborka. Na scenie pod szyldem "Musik ohne Grenzen - Muzyka bez granic" wykonano zarówno utwory klasyczne jak i muzyki współczesnej. Ponadto uczniowie z Malborka i Monheim mieli możliwość zapoznania się z muzyką dawną oraz kulturą Japonii - w ramach wymiany młodzieży na linii Malbork - Japonia. Części koncertowe wszystkich miast i państw odbyły się kolejno: w Szkole Podstawowej nr 5 w Malborku, w Kościele Św. Jana Chrzciciela, w centrum Miasta na Placu Kazimierza Jagiellończyka oraz na Zamku w Malborku - podczas Koncertu Galowego XV Festiwalu Kultury Dawnej.
W przygotowanym programie nie zabrakło oczywiście zwiedzania Zamku w Malborku, Dinoparku oraz wizyty i eksploracji zabytków miasta Gdańska. Ponadto młodzież brała udział w przemarszu XV Festiwalu Kultury Dawnej.
Cały projekt "Muzyka bez granic" dowodzi, że muzyka potrafi zjednoczyć młodzież i dorosłych z całego świata, bez względu na kulturę i obyczaje. Muzyka przekracza wszystkie granice…

Serdecznie dziękujemy wszystkim rodzinom z Malborka i Sztumu, które wzięły czynny udział w projekcie i gościły u siebie uczniów z zagranicy, nauczycielom z Państwowej Szkoły Muzycznej za opiekę merytoryczną oraz pracownikom Urzędu Miasta.