Niedziela, 4 czerwca 2023. Imieniny Christy, Helgi, Karola

W weekend Malbork stał się średniowieczną stolicą muzyki

2017-06-14 11:32:44 (ost. akt: 2017-06-14 12:03:43)

Zakończył się jubileuszowy XV Międzynarodowy Festiwal Kultury Dawnej „Wspólne Dziedzictwo Kultury”, organizowany w ramach obchodów Dni Malborka przez Malborskie Centrum Kultury i Edukacji. Od 9 do 11 czerwca br. nasze miasto stało się średniowieczną stolicą muzyki, goszczącą 12 zespołów z Polski i z Białorusi, dodatkowo gośćmi specjalnymi były zespoły z Japonii - studio tańca MASHU oraz zespół instrumentalny HOZONKAI.

Nieoficjalnie festiwal rozpoczął się już w piątek po południu. Na scenie w centrum miasta wystąpiły zaproszone grupy instrumentalne, wokalne i taneczne. Koncert rozpoczął występ uczniów szkoły muzycznej w Monheim nad Renem, która w tym czasie uczestniczyła w wymianie ze szkołą muzyczną w Malborku. Głównym punktem programu był pokaz zespołów japońskich, które swymi umiejętnościami i pięknymi strojami wręcz oczarowały publiczność. Towarzyszył im zespół Balbiny w programie z muzyka dawną i współczesną.

Tradycyjnym punktem programu jest sobotni barwny korowód z udziałem władz miasta, radnych, gości i uczniów malborskich szkół. Pochód przeszedł przy dźwiękach muzyki od bulwaru przy Szkole Łacińskiej do placu Kazimierza Jagiellończyka, gdzie zainscenizowano historię wykupienia zamku przez króla Kazimierza Jagiellończyka od czeskich wojsk zaciężnych.

Na scenie festiwalowej wręczono również nagrody uczestnikom piątkowej gry miejskiej "Śladami historii", można było również posłuchać muzyki dawnej granej na żywo.

Wieczorem na Zamku Wysokim uczestnicy festiwalu wystąpili na Koncercie Galowym w reżyserii Adama Łoniewskiego i Henryka Kasperczaka. Była to opowieść o krainie nocy i dnia przedstawiona przez Teatr Rebelia, w roli głównej była jednak muzyka dawna w wykonaniu zespołów festiwalowych.

Na zakończenie koncertu dyrektor Festiwalu Maria Seibert podziękowała wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji Festiwalu, następnie wraz z reżyserami spektaklu wręczyła nagrody i wyróżnienia dla uczestników przesłuchań konkursowych.

Równorzędne Nagrody Festiwalowe otrzymały zespoły:

„BASSO CONTINUO” z Radomia
„INCANTARE” z Lęborka
„BREVIS” z Mińska (Białoruś)
„CANTIO POLONICA” z Białegostoku
„ESPERIMENTO” z Białegostoku
„CANTUS MARIAE” z Malborka

Wyróżnienia przyznano grupom:
„ANTIQUO MORE” z Międzyrzecza
„JUBILO” z Ostrzeszowa
„DISCANTUS” z Gdyni
„FAVORITO” z Białegostoku
„IL VENTO MUSICALE” z Elbląga
„PINOCULUS” z Malborka

Zespoły oceniało Jury w składzie: Henryk Kasperczak - przewodniczący (lutnista, muzykolog, absolwent Królewskiego Konserwatorium w Hadze, wykładowca AM w Poznaniu), Adam Łoniewski (aktor, reżyser, absolwent łódzkiej szkoły filmowej, twórca Teatru Rebelia) oraz Violetta Jankowiak – sekretarz (animator kultury, instruktor teatralny, dziennikarz Radia Malbork).

GALERIE ZDJĘĆ