Niedziela, 21 lipca 2024. Imieniny Danieli, Wawrzyńca, Wiktora

Informatycy i programiści z Technikum nr3 z wizytą w Akademii Nauk Stosowanych w Elblągu

2022-12-19 10:51:04 (ost. akt: 2022-12-19 11:06:03)

Korzystając z zaproszenia Akademii Nauk Stosowanych w Elblągu, 15.12.2022 klasy drugie kształcące się w zawodach technik programista i technik informatyk w Technikum nr 3 w Malborku odwiedziły Instytut Informatyki Stosowanej, aby zapoznać się z ofertą dydaktyczną uczelni oraz wziąć udział w dwóch wykładach związanych z informatyką i programowaniem.

Na początku uczniowie zostali powitani przez p. Dariusza Trzcińskiego, reprezentującego Biuro Promocji i Współpracy z Zagranicą, który koordynował wizytę oraz podzielił uczestników na dwie grupy, dzięki czemu mogliśmy dokładnie poznać każdą salę instytutu. Okazało się, że studenci informatyki mają do dyspozycji bardzo nowoczesny i zaawansowany sprzęt, nie tylko do celów nauki, ale także rozrywki. Szczególnie dużą popularnością cieszył się instruktaż obsługi dronów, każdy chciał także skorzystać z niezwykle angażujących gier typu VR (virtual reality) lub po prostu wziąć udział w rywalizacji podczas gry na konsoli. Dowiedzieli się również, że uczelnia posiada własne profesjonalne studio nagrań, z którego często korzystają szkoły np. podczas nagrywania kolęd. Poznali także zasady korzystania z wycinarki laserowej oraz oprogramowania opartego na sztucznej inteligencji.
Następnie zaproszono uczniów do sali wykładowej, aby wziąć udział w wykładach, które przeprowadził dr inż. Jacek Paluszak. Pierwszy z nich dotyczył podstaw programowania, najbardziej popularnych języków i środowisk programowania oraz przyszłych kierunków rozwoju tej dziedziny. Po krótkiej przerwie wysłuchali wykładu na temat sztucznej inteligencji, przedstawiającego bogaty potencjał tej dziedziny badań, czerpiącej z osiągnięć psychologii, neurologii, matematyki a nawet filozofii. Obie prezentacje utwierdziły uczniów w przekonaniu, że zawody, w których się kształcą, tzn. technik informatyk i programista, są zawodami przyszłości, dlatego warto inwestować w rozwój nauki i jak najlepiej skorzystać z możliwości oferowanych przez szkołę, uczelnie oraz pracodawców.

Kto wie – być może za kilka lat sami będziemy studentami na Akademii i zaprosimy uczniów Technikum nr 3 do udziału w warsztatach? Bardzo dziękujemy Akademii Nauk Stosowanych za możliwość odwiedzenia jej progów i profesjonalną opiekę.

Opracowanie: Małgorzata Gumprecht