Piątek, 19 lipca 2024. Imieniny Alfreny, Rufina, Wincentego

"Niech nam szumi Młody Las" wystawa w Muzeum Miasta Malborka

2022-08-25 07:45:58 (ost. akt: 2022-08-25 07:46:52)

Od września w Muzeum Miasta Malborka będzie prezentowana wystawa czasowa pt. "Niech nam szumi Młody Las". Ekspozycja powstaje dzięki dotacji z programu "Kultura-Interwencje. Edycja 2022", którego Operatorem jest Narodowe Centrum Kultury. Muzeum Miasta Malborka tworzy ją wraz ze Stowarzyszeniem Społeczno-Kombatanckim Związek Polaków "Młody Las". Honorowym Patronatem wystawę objęli Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk, Starosta Powiatu Malborskiego Mirosław Czapla i Burmistrz Miasta Malborka Marek Charzewski.

Młody Las był organizacją konspiracyjną, która powstała w Malborku w czasie II wojny światowej. Utworzona została w 1941 r. i rekrutowała w swe szeregi Polaków przywiezionych do Malborka i jego okolic na przymusowe roboty. Jest to swojego rodzaju ewenement- utworzenie tajnej działalności na niemieckich ziemiach przez ludzi sobie obcych, z różnych stron Polski. A jednak udało się i Młody Las działał aż do końca wojny. Głównym celem organizacji było zapobieganie germanizacji wśród młodych Polaków. Członkom Młodego Lasu zależało na podtrzymaniu "ducha polskości" i krzewieniu polskiej kultury, co robili poprzez tajne nauczanie, które prowadzono w Malborku w ramach Tajnych Uniwersytetów Robotniczych i w kilkunastu miejscowościach poza Malborkiem (m.in.: Kończewicach, Nowym Stawie, Starym Polu. Trampowie) w ramach Tajnych Uniwersytetów Ludowych. Oprócz tego organizacja wydawała propagandowe ulotki, tworzyła grupy sabotażowe i jak tylko mogła, działała na szkodę Niemców. Nie wszyscy członkowie Młodego Lasu przeżyli wojnę. Wielu było aresztowanych i katowanych przez gestapo, wielu trafiło do obozów koncentracyjnych.

Po wielu latach starań, 50. lat po powstaniu Młodego Lasu, jego współzałożyciel i drugi dowódca Narcyz Kozłowski doprowadził w 1991 r. do rejestracji Stowarzyszenia Społeczno-Kombatanckiego Związek Polaków "Młody Las". Celem Stowarzyszenia jest kultywowanie pamięci organizacji i jej członków, w szczególności tych, którzy po wojnie doświadczyli politycznych represji. W czerwcu tego roku (2022) na wniosek Stowarzyszenia władze miasta uhonorowały Związek Polaków "Młody Las" tytułem "Zasłużony dla Miasta Malborka".

Wernisaż wystawy odbędzie się 2 września br. (piątek). Od 3 września będzie dostępna od wtorku do soboty w godz. 10-16, na parterze budynku Muzeum Miasta Malborka przy ul. Kościuszki 54. Wstęp bezpłatny.
http://m.82-200.pl/2022/08/orig/plakat-ml-8513.jpg